Z historie rybníkářství na Slánsku

Blažena Hrabánková

Koncem 15. století byly na Slánsku desítky rozsáhlých rybníků.

Vedle cechu vinařského byl ve městě rybářský cech jedním z nejbohatších. Slavnou éru slánských rybníků připomíná „vinařský a rybnikářský sloup.“ Původně stál v zaniklé obci Ovčáry vedle kostelíka sv. Václava. Nyní jeho repliku nalezneme za slánským hřbitovem. Po třicetileté válce se však v souvislosti s rozmachem zemědělství od zakládání nových rybníků ustupovalo, kvůli zvýšení výměr orné půdy naopak docházelo k rušení těch stávajících. Tak tomu bylo i na Slánsku, ale největší ránu slánskému rybnikářství zasadil Jaroslav Bořita z Martinic, kdy se po bitvě na Bílé hoře ujal vlády nad městem. Zrušeno bylo 97 velkých rybníků.
K obratu došlo teprve v první polovině 20. století. V roce 1937 se ve Slaném sešlo z podnětu Jindřicha Skorkovského v hostinci „Na plovárně“ u Červeného rybníka několik rybářů, kteří se dohodli, že založí ve Slaném Rybářský kroužek. Od města dostali Červený rybník do užívání.

Nejznámějším rybníkem na Slánsku je „Novas.“ V roce 1951 byla započata stavba detenční nádrže pro město – „Přehrada.“ Dnes je to prakticky jediná velká vodní plocha ve městě - Novas. Do užívání byl předán před 66 lety v roce 1956. Od roku 1954 byl osazován i rybami. Hráz rybníka však propouštěla a v květnu 1971 musela být provedena, z důvodu prosakování hráze, pražským závodem „Povodí Vltava“ generální oprava. Vnitřní polovina hráze byla obložena panely, koruna hráze kameny a spáry zality betonem.

S rybníky na Slánsku hospodaří slánská rybářská organizace. Novas doplnili nákupem nových ryb z Červeného Hrádku u Sedlčan. Rybník se však dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Z obavy, že hráz rybníka opět prosakuje, v roce 2021 zadali slánští radní odborný hydrogeologický průzkum stavu rybníka a jeho hráze. Zadaná analýza měla ukázat, proč je v rybníku nedostatek vody. Obavy, že hráz prosakuje, se nepotvrdily. Problémem je nedostatečný přítok vody z Červeného potoka.

V současnosti se na Slánsku nachází řada kouzelných rybníků - v Blahoticích, Žižicích, Plchově, Hobšovicích, Královicích… Výlovy rybníků v zimních měsících mají velkou návštěvnost a mnozí si odnášejí čerstvého vánočního kapra.