Každodenní život v komunistickém Československu

Filip Macháček

Můj táta mi vyprávěl o jeho každodenním životě a jak trávil čas za jeho mládí.

Můj táta za jeho mládí bydlel na okraji města Brna. Nejprve mi povyprávěl, jak se bydlelo. Na vesnicích stále žilo ještě velké množství lidí, bydleli v rodinných domech, měli svoje zahrady a pole na nichž pěstovali ovoce a zeleninu. Mnozí z nich chovali i zvířata, byli tak potravinově nezávislí. Za to se s růstem průmyslové výroby řada lidí přestěhovala do měst, a tak se začalo s velikou výstavbou panelových domů a sídlišť. Stát se snažil získat byt pro každého pracujícího. Získání bytu však nebylo úplně jednoduché, existovali pořadníky, které často ovlivňovali osobní vazby a úplatky.

Dále mi vyprávěl o cestování, tady mi povídal o dopravě i cestování na dovolenou. Zejména pro studenty a pracující stát rozvíjel dopravní infrastrukturu, dalo se levně a výhodně cestovat městskou hromadnou dopravou, nebo vlaky. Kdo si něco našetřil mohl si i koupit auto, samozřejmě pouze tuzemské nebo sovětské výroby. Při jízdě na dovolenou se většina občanu musela spokojit s Českem nebo Slovenskem. Často se jezdívalo do kempů nebo do Tater na Slovensku. Lidé mohli využívat podnikové rekreační areály. Pouze výjimečně se dalo cestovat k moři, o volném cestování jako dnes si lidé mohli jenom nechat zdát.

Nakonec mi tatínek vyprávěl o tom, co se dalo dělat ve volném čase. Velmi významný byl sport, protože byl důležitým klíčem k tomu, aby se lid nepletl do politiky a raději trávil svůj čas v tělocvičnách. Podpora sportovních aktivit byla vysoká na všech úrovních a sportovat bylo možné takřka kdekoliv. Kulturní aktivitou byli ve městech i na vesnicích mnoho malých kin. Filmy nešli shlédnout na internetu, pouze v těchto kinech, i tak byly omezeny státní cenzurou. Dalším kulturním zážitkem bývala divadla nebo koncerty, umělci často dojížděli do menších sálů mest a vesnic.