Jak moje máma prožila tzv. povodeň tisíciletí

Nela Svobodová

Máma mi vyprávěla o jedné z nehorších povodní na severní Moravě.

Zeptala jsem se své mámy, jak prožila povodeň, co všechno ovlivnila a jak změnila jejich město Vrbno pod Pradědem.

Jak to začalo?
Tato povodeň byla jedna z největších na severní Moravě (proto se nazývá "povodeň tisíciletí"), která se řadila mezi letní povodně způsobené především silným deštěm. Stalo se to v červenci roku 1997.
Celé to začalo velkým neústupným deštěm, který způsobil přesunutí řeky Opavy do jiného koryta. Voda stékala po kopcích a neúprosně brala s sebou vše, co se jí dostalo do cesty. Většina místních měla zatopené sklepy, nefungovala elektřina a telefoní spojení. Voda strhla i most do centra města z přilehlých vesnic. Lidé byli odříznutí od zaměstnání, obchodů, rodiny a přátel. Týden nemohli nikam chodit a báli se o své blízké, protože o nich neměli informace.

Následky?
Povodeň napáchala škody v hodnotě 100 mil. Kč. Desítky lidí musely být evakuovány kvůli strhnutí domu. Sama moje babička měla jednu známou, které povodeň sebrala celý dům a nezbylo jí nic. Lidé v té době neměli pojištění proti povodni a tak zůstali bez domu a bez prostředků. Dostávala se jim humanitární pomoc a byly vytvořeny sbírky pro pomoc lidem postiženým povodněmi.
Povodeň zničila i celý místní dřevokombinát, který musel skončit kvůli způsobené škodě. Opava zničila i celou zahrádkařskou osadu, takže z úrody nikdo nic neměl.

Řešení?
Trvalo to týden než voda ustoupila a obyvatelé mohli aspoň normálně chodit ven. Přes řeku se dal vojenský univerzální most, aby lidé mohli chodit do práce. Moje máma pomáhala vynášet vodu ze sklepa v kýblech. Všichni lidé si pomáhali, aby to společně zvládli. Postupně se město vrátilo do provozu.