1. máj v roce 1961

Naděžda Stejskalová

Moje vzpomínka je na 1. máj. V roce 1961. V šest hodin ráno budíček. V čele předseda, tajemník a několik soudruhů a soudružek procházeli ulicemi za řízného pochodu Unhošťské kapely, řízené kapelníkem Švejnarem. Některé soudružky sledovaly zda jsou vyzdobená okna a jestli tam nechybí sovětská vlajka.

 1. Máj v roce 1961.
Moje máti napsala první máj v roce 1914 před první světovou válkou v Roudnici n/l.
     Moje vzpomínka je na 1. Máj. V roce 1961.
V  šest  hodin  ráno  budíček.  V  čele předseda, tajemník  a několik soudruhů a soudružek procházeli ulicemi za řízného pochodu Unhošťské kapely, řízené kapelníkem Švejnarem. Některé soudružky sledovaly zda jsou vyzdobená okna a jestli tam nechybí sovětská vlajka.
 Zapomněla jsem, kdo se neúčastním průvodu a byl zaměstnán jinde, musel přinést potvrzení, že byl v podniku.
V ráno v  osm  hodin  v   ulici  Stalingradské ( Křivoklátské ) je rušno, řadí se zde spolky a  účastníci z vesnic. Učitelky s dětmi mají stanoviště před MNV. Je jich plané  náměstí  a řadou odcházejí  do ulice Stalingradské., V  té době do Unhoště  chodily tyto vesnice Braškov,  Červený Újezd,  Kyšice, Malé  Kyšice, Malé  Přítočno,  Horní Bezděkou, Pletený Újezd.  Předháněli  se  jak má kdo vyzdobený valník, traktor.
 V 9.30 se dal  průvod  do pohybu, prošel ulicí Havlíčkovou,  Hájeckou,  ulicí V topolech, Gottwaldovou ( Pražská ) kolem kostela a končí na náměstí A. Zápotockého. Řečnili z balkonu čp. 72. Balkon chátral,
(nic  se neopravovalo,) byl přistaven  valník,  ověšen chvojím a květinami, řečnilo se z něj.  Děti  vzaly  úprkem Kino, kde byly pro ně promítány pohádky. Někdo vyslechl, někdo zmizel. Do  dvanácti  hodin na náměstí hrála Unhošťská  kapela.  Večer  pokračovala  v Sokolovně taneční zábava.
V létech 1976 byl tajemníkem můj muž a nerad stál na tribuně. Tak si vymyslel májový guláš, po projevu. Jak to mohlo dopadnout. Zůstalo tam pár lidí. Byl na koberci (koberec byl, když někdo něco provedl). Ptala  jsem se jak to dopadlo, mávl rukou a dál se věnoval výstavbě města. Za  jeho  působení, město změnilo svůj vzhled, v Pražské ulici od kostela až  po  dům  kde  je dnes četnické stanice.
                                                                                               N. Stejskalová