Věno

Michaela Dvořáková

Jak moje prababička zachránila pradědečka.

17. 12. 2018

Tři svatby stačí, drahoušku

Kristýna Kultová

Jana Kremlová vypráví o tom, jak se v šedesátých letech vdávala, a jak nebylo jednoduché všechno skloubit jak s konzervativními rodiči, tak s tehdejším režimem.

30. 10. 2017

V Beskydech jsem poznal svou manželku

Jiří Bárta

Když se vám přibližuje datum jubilea 50 let od chvíle, kdy jste oznámili světu i oddávajícímu faráři své „ANO“ a pak se svým jediným partnerem prožijete všechno to dobré i zlé, tak vás to určitě svede k bilancování prožitých let i ke vzpomínkám na léta mládí. K těm nejzásadnějším v mém životě patří osudová chvíle seznámení se s mou budoucí manželkou. Pojí se k našim malebným horám – Beskydám a jejich nejvyššímu vrcholu, Lysé hoře. Pro Ostraváky snad nejčastějšímu cíli turistických tras.

15. 2. 2016

25.18 SVATBY

Ludmila Suchá

Co bylo ale ve vesnici událostí číslo jedna, byla vždycky veselka (dnes svatba). Scénář  byl vždycky stejný, jen podle toho, zda šlo o veselku ze statku nebo z chalupy, bylo vše velkolepější a bohatší nebo jen skromnější. Ale byl nepsaný zákon o tom, jak veselka má vypadat a tyto zákonitosti se jako dobrý obyčej, dodržovaly.

4. 11. 2015

Rodiče radostně i smutně

František Schmíd

Veselý i smutný život rodičů od 30. let 20. století po socialismus.

25. 10. 2015

Svatba jako vzpomínka z obláčku

Vladimír Václavík

Skutečný příběh jedné mladé dívky. Zemřela na rakovinu ve čtyřiceti letech. Zanechala po sobě dvě mladé holky. Tu jednu měla za svobodna s Jiřím a tu druhou z manželského vztahu...

5. 10. 2015

Svatba

Libuše Münsterová

Když člověk vysloví slůvko ANO, znamená to souhlas .Já souhlasila, a dnes je již tomu 50 let. Od našich potomků jsme doslali krásné zlaté medaie za společný běh životem.

6. 9. 2015

Moje první svatba

Ludmila Černá

Proč a jak došlo k mé první svatbě.

11. 8. 2015

Matrikář

Naďa Kimlová

příhoda při svatebním obřadu

8. 8. 2015

O naší rodině

Adéla Kašková

Vyprávění paní Milady Stuchlíkové z Jirkova o jejím životě v severních Čechách, vzpomínky na babičku a maminku.

7. 7. 2015

Máma vypráví.

Květa Pokorná

Milovala jsem chvilky vzájemných rozhovorů s mámou. Bylo v nich mnoho moudrosti, pravdivosti i poučení. Nabízím jednu z nich ...

2. 7. 2015

Sňatek z trucu, rozumu a lásky

ing. František Lhotský

Vzpomínka dvojnásobného vítěze soutěží Národní kroniky pana Ing. Františka Lhotského.

29. 6. 2015

Svatební střípky poválečné

František Schmíd

Co se může stát na svatbé

25. 6. 2015

A n o ...,

Květa Pokorná

krátké a libě znějící slůvko. Slibující vzájemnou pomoc, příjemný zážitek, splněné přání či sen. Čas jeho vyslovení je různý, mnohdy i celoživotní. Pak hovoříme o hloubce citů,lidských vlastnostech v ušlechtilém pojmenování "Láska". Na její téma by se dal napsat fejeton, úvaha i obsáhlá slohová práce ...

24. 6. 2015

"Uloupená" SVATEBNÍ NOC

Jiří Šebek

K napsání tohoto reálného příběhu přistupuji s vědomím, že může být již v první fázi výběru odmítnut z důvodu jisté nemorálnosti, mne jako aktéra. Leč síla a potřeba se podělit o svůj nevšední a z mého hlediska nejemocionálnější a největší životní zážitek, je silnější. Snad mi dámy zejména „staré školy “ i ty další romanticky založené,  dokáží odpustit.

22. 6. 2015

Svatba

Naďa Kimlová

příběh svatebního dne

15. 6. 2015

Svatební střípky časů minulých

František Schmíd

Jak to dříve chodívávalo.

6. 6. 2015

Nuly se nám vyplatily

František Schmíd

Nuly hrály v našem manželství důležitou roli

26. 5. 2015

Svatební smlouva z roku 1878

Ludmila Tvrdíková

Před časem se mi dostala do rukou sto třicet roků stará svatební smlouva z Choťovic, datovaná dnem 6. února 1878...

14. 5. 2015

Svatba na Valašsku..

Marie Ženatova

Měla jsem krátce po maturitě a získala první zajímavé zaměstnání, když mi přišel dopis od mé dobré kamarádky. Bylo v něm svatební oznámení a pozvání na svatbu s doložkou, abych přijela hned v pátek. Dívám se nejvíce na krásný verš v záhlaví - Tvá něžná ruka v ruce mojí, Tvůj něžný obraz v oku mém, my navždy zůstaneme svoji, i myšlenkou a každým snem..

9. 5. 2015

Sňatky z lásky a rozumu-ztracená teta

František Schmíd

Teta na svatbě zabloudila

4. 5. 2015

Zlatá svatba..

Marie Ženatova

"Tak mám všecko na zétřek nachestany, Františko.." "Však to dalo také práce, ale teď už si můžeme v klidu odpočinout a spát.." "Věřiš, že se mě ještě nechce, pojď si ještě chvilko popovídat a zavzpomínat na celéch tech našich prožetéch společnéch padesát let v manželstvi. Vždeť tolik společnéch let spolo prožeje jen moc málo ledi. Vzpomínáš na to, jak jsme se seznámile? Tes přejel z města se sem podivat na póť. A ho střelnice sme se vedle sebe viděle poprvé.." "Já jsem tě tam uviděl stát a zalíbila jsi se mi na první pohled. A byla to hezká láska, vždyť nám bylo oběma dvacet pět let.." "A mládi sme měle také hezky aji pře té veleké dřině.." "Lásky jsme si také užili i radostí i starostí s našimi čtyřmi dětmi.."

20. 4. 2015

PŘISPĚJTE
I VY DO NÁRODNÍ
KRONIKY