ČLÁNKY AUTORA
Dopis, který nebude nikdy odeslánVzpomínka na tradici VánocVánoce před rokem 1900, 1932, 1942.Rod Malých 2.Dělení na reálky Rody Malých.Léta předškolní a školníOkupace 1939-1945Němci 1936-1938.Rok 1939Generál František Patera (1906-1986)Energie a myJosef Brousek - Umělecké knihařstvíGenerál Gibiš r.1918Život r.1925 - 1938Pokračování vzpomínek 2VzpomínkyV nemocniciZ první světové války, generál Gibiš.Kariéra KSČ Být pamětníkem - 1935-1938.JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ. Psací stroj a počítačIng.Jiří PerglDopis z roku 1997Prachatice 1938 - UnhošťSENIOŘIVÝHAZOVJak se žilo za RakouskaJak se žilo za RakouskaVEDENÍPrvní světováVyřazené knihyŽivotopis mých rodičů.Setkání po 25 letech100 let školy v UnhoštiSokol po roce 1948SOKOLOVÉHostivice v roce 1944-45ROD SLÁNSKÝCHRevoluce 1945 UnhošťDůsledky válkyJak to bylo s NěmciRuzyně za válkyCesty venkovského kluka k uměníDrogerieMandlováSokol - sestry ValtrovyWaltrovkaTyfus v UmhoštiRomské rodinySvětová válkaVýroba adres Rod BubeníčkůBrigády (1945 - 1953)Zdravotnictví I.Zdravotnictví II.historie městaZÁMEČEKCECHY 2ZdravotnictvíMUDr. Rudolf ŠkeříkkoželužnaCechyKONEČNĚ MÍRPohnuté dnyAmerika IIIKoželužnaLetiště Ruzyně po válcePraha letiště 1.Ruzyně za válkyLetiště RuzyněSpolupergloviKlecan - FučíkOtec a syn ExnerovéO rybnícíchČin šílené odvahy podruhéKuratoriumSokolovna - Unhošť Josef Brousek - živnostníkJosef BrousekSvátek matekVzpomínky na vojnuPrvní světováFirma HIEKEPovzdechZačátky divadlaTři ŠidlíkovéTotální nasazení Divadlo v UnhoštiŠidlíkovéÚtěk r. 1938Noviny ze zářijových dní 19383x VánoceZámečnictví v roce 1890Kolem světaVzpomínky mojí tchyněDopis ŠrámkoviHostiviceÚderStbSlovní úlohamatkaPÉZETKYSeznam soukromých tisků Josefa Brouska.Morava - Kunoviceklášter HájekJosef BrousekL.Bradáč,J.Brousekknihařkou

Z první světové války, generál Gibiš.

Naděžda Stejskalová 11:00 0 komentářů

Ze zápisků generála Gibiše - rok 1914.

generál Gibiš z jeho deníků.

Srpen  1914.
1.    Hlášení se u schefa gen. Štábu ve Lvově. 2. Přidělen k tamnímu velitelství- do Podrajce 3.-5. Příprava k odjezdu. Dostal jsem 6.000 korun pro zřízení stanice 6. Večer odjezd. 7.Příjezd do Podhajce.  Zařízení. Byt a kancelář, ve škole.8.-17. Objížďky. 18. Slavnost narozenin císaře. 19. Rusové jdou dopředu.20. Intendantovi a gen. štábní důstojník  v noci přijeli. 5. kav.  … divize za chlebem. 21.22. Všichni na ústupu. 23. Shromažďuji Eisenbahnsichcons ?oddělení nástupu- formování batalionu a obsazení nádraží v Pothajcích. 6 vozů z chlebem odesláno. 24. Zpět do Pothájce a zase na nádraží.- boj o  Podhájec. Ústup k Haliči. Noční přepadení Kozáky. 25. Halič a na vozech do Doliny. Z Doliny do Stryja vlakem do Nikolajeva. Z Nikolajeva vozem do Lvova. Lvov v ohromném rozčílení. Oddych doma. Náhlé evakuování Lvova. Zmatek. Žádný neví, co dělati, až  konečně. 31.Kolona komanda odjela aniž by komu co řekla. Pěkná historie. Bezhlavost. Snad to dobře dopadne.
 
 
2.    Září 1914.
Útěk z  rodinou  ze Lvova na voze až do Grodku, z Grodku vlakem s patronami až do Přemyslu.Z Přemyslu  do Ustryk kde moji drahoušci zůstali s já jel  do Mulačeva3.Z Mukačeva- chtěli mne nechat při kádru – já nezůstal chtěl jsem na frontu- tam se dá něco  udělati 4. Ustgyki- posledně jsem viděl a zulíbal mé děti a Halču. 5. Přemysl.-  Lvov vzat – mám jet do Mosčinsky k 3.armádě.6. Mosčinky  posílají mne do Twierdze ke generálu Niklovi k rozbité Lvovské posádce. Bernsmčr na Grodak. Homs patrola mi dala směr potom  k Twicrsdza- 7.Twiedzi převezmutí velení . 8 rot.8.-II.  .12.-14. Twierd k Přemyslu.15. Přemysl. 16.-19.  LIpoviča – Opevńování. Právě nic neoděláno, když Rusové ho vezmou blokem tak ho dostanou. Pochod noční do Žuravice- že to milé! 20. Do  noyan  do Přemyslu do 1. Okresu 21,-30 opevnování – otrava,strážní služba a komisní se stravou. Gen. Nikla. Rusové  Přemysl zcela obklíčili- ale jsou velmi málo rozhodní.  Že by to hrom vzal.
 
 
 
Říjen 1914.
1.-6. Rusové začínají energicky  nastupovat. 7. Kritická noc, zima, deštivo jsem  baťákem u mostu na řece v reservě .8. Rusové měli jen částečný úspěch jdou zpět. Přemysl bude ze západu hned volný, 9.-31. Přemysl osvobozen - severo východní front. , ale Rusové drží. Jinak v Přemyslu mrzuto.Ke konci měsíce, armáda jde přes  Přemysl zpět. Cholera řádí.- Nikl také.
 Kdy tomu všemu bude konec!
 Zprávy od rodiny žádné. Kde oni  jsou co dělají! Časem se mi zdá, že to nevydržím. Chodím někdy jak pitomý. Na celý svět mám vzteky. Naděje ale že to přece dobře dopadne  nemizí. Kdybych mohl jen z toho proklatého Přemyslu pryč! Jsem všude stopován.
 
 
 
Listopad 1914.
1 -3  Ústup rakouské armády – Hindenburk dostal na frak. 4.-5. Zase zavřenI. Ruské aeroplány nás trochu bombami pozdravují.Do brigádní  kanceláře na rohu to také bouchlo, také jsem tam byl. Nikl to mám moc rád. Hlavní věc, že je ještě pivo- nějak to dopadne.6.-19. Obyčejná vozanina, několikrát pohotovost, ale jinak nuda. 20. Mám dělat výpad s 2. A 1. Baťákem na Tuligbova  - Rokřeknicov. 21.-30. Beze změn. Neustále tu samá historie. Rusové jsou velmi pasivní. Zato v Prymyšlu vojenský soud,
2.  věší a střílí jen to fičí.-
Nezapomenu zastřelení prvého desertéra z 5. Pluku, kde jsem byl poprvé komandován jako velitel exekuce. Ten pohled toho ubožáka, když mu zavazovali oči, byl hrozný. Chudák utíkal by uviděl ženu a děti- není se co diviti a Maďaři ho chytili. Ta válka je hrozná!Kde jsou moji miláčci?
Prosinec 1914.
1.-5. Neustále pohotovost, prý přijde k vánocům osvobození. Já tomu nevěřím spíž budeme osvobozeni do Ruska. 6. Slavnost Mikulášská v manéži. – bylo pěkně veselo.z 3. Praporu přestrojeni přišli s hudbou. Předposlední 2 soudky piva praskly. 7. Plukovník Dvořák odešel do III. Okresu, já převzal velení I.okresu 8.- 20. Beze změn. Pijeme, jíme a čekáme, co bude dále. Je mi již všechno lhostejno. Kdybych jen věděl  kde jsou moji.!. Ostrá pohotovost – kombinování praporů. Sotva jsem byl osvobozen od služby- kombinovaní praporů.  Večer - v něm dvě moje roty odešly do Žuravice do boje.24. Štědrý večer!!. Trapný! Šel jsem po večeři hned spát.26. Odchod na pozici do IV. Okresu.. Jsem s Maďary pohromadě. Velím té míchanici. Maďaři vyvalují oči když na ně spustím maďarsky. Na frontě poměrně ticho. Mnoho sněhu. 31. JIzda do města k brigádě. Zůstal jsem ve městě chtěl jsem slavit Silvestra.- ale výsledek – že jsem v půl II byl v posteli. Co přinese Nový rok.??                                                                                                                                                       nsmKomentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.