Vzpomínky na dětství

Věra Krajíčková 16:50 0 komentářů

Vzpomínky na dětství ve Staré Boleslavi

Vzpomínky na dětství
(paní Vondrášová)
 
     Narodila jsem se v roce 1948 v Praze, když mně bylo 6 měsíců, odstěhovali jsme se do Staré Boleslavi, kde žila moje babička.
 
     Máma dojížděla do Prahy do zaměstnání, takže se o mě a bratra starala babička. Od 3 let jsem chodila do MŠ, do bývalé „Límanovy vily“. Z té doby si nic nepamatuji.
 
     Když jsem byla malá chodila jsem s babičkou na „Boží tělo“, byla jsem moc šťastná, když jsem měla hezké šaty a cestou jem mohla házet květní lístky z růží. Jinak jsem s babičkou chodila  do lesa sbírat šišky na topení a na houby.
 
     Do ZŠ jsem chodila ke kostelu, na učitele na 2. stupni nemám dobré vzpomínky, neboť naše rodina byla v té době politicky nevyhovující.
 
     S kamarádkami jsem chodila po škole do cukrárny u Šicnerů, kdy měli moc dobrou zmrzlinu. Hrály jsme různé hry, skákaly panáka, hrály školku s míčem nebo švihadlem.
V létě jsme se koupali v Labi nebo na průplavu, v zimě jsme sáňkovali na Praporci nebo na písečku, kde jsme jezdili na starých umyvadlech nebo igelitech. Kolikrát jsem si roztrhla kalhoty a doma jsem to pěkně schytala. Bruslili jsme na Starém Labi nebo na Lázeňské, kde byl zimní stadion (nyní fotbalové hřiště). Na cvičení jsem chodila do Sokola ke Karlu. Jinak jsem se ale sportu aktivně nevěnovala. O prázdninách jsem jezdila od EZ do pionýrského tábora do Křeničné, kousek od Slap. Tam se mi líbilo, byla jsem spokojená.
 
     Abych pomohla mamince, chodila jsem také nakupovat. Na Vesteckou pro chleba ze Sojovic (byl velký, kulatý a výborný). Obchod patřil Vlčkovým. Pro mléko jsme chodili do mlékárny, která byla také na Vestecké, tam prodávali Pařízkovi. Naproti mlékárně měl pan Vinkler smíšené zboží a mezi ním i lákadla pro děti – vážené bonbóny, fialky, suky a jiné pochoutky. Další smíšené zboží měli Urbanovi ve Školní ulici naproti Zvláštní škole. Pro maso jsme chodili k panu Auerovi, prodejnu měl v Boleslavské ulici.
 
     Občas nás nechala maminka vyfotit u pana Pelnáře, který měl Fotoateliér u brány, dnes je tam květinářství.
     
     Po škole jsem se šla učit do zahradnického učiliště v Malešicích. Prvním rokem jsem byla na praxi v zahradnictví u Korela, kde jsem se dozvěděla při pilné práci plno zajímavostí.  Po vyučení jsem šla pracovat do zahradnictví, nyní je tam pěkná džungle.
 
     K dospívání patří i období tanečních, které jsme absolvovali v Labíně, kam jsme později chodili na čaje a na plesy. Na čajích jsem poznala svou první lásku, byl zde na vojně. Chodili jsme spolu většinou do Houštky a na různé zábavy, ráda na tu dobu vzpomínám. Když šel do civilu, tak jsme se za krátkou dobu rozešli, vztah na dálku neměl budoucnost. Svého muže jsem poznala přes kamarádku. Jezdili jsme všichni společně na Mělník do vinárny, v létě k vodě, bylo to fajn.
 


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.