ČLÁNKY AUTORA
Dopis, který nebude nikdy odeslánVzpomínka na tradici VánocVánoce před rokem 1900, 1932, 1942.Rod Malých 2.Dělení na reálky Rody Malých.Léta předškolní a školníOkupace 1939-1945Němci 1936-1938.Rok 1939Generál František Patera (1906-1986)Energie a myJosef Brousek - Umělecké knihařstvíGenerál Gibiš r.1918Život r.1925 - 1938Pokračování vzpomínek 2VzpomínkyV nemocniciZ první světové války, generál Gibiš.Kariéra KSČ Být pamětníkem - 1935-1938.JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ. Psací stroj a počítačIng.Jiří PerglDopis z roku 1997Prachatice 1938 - UnhošťSENIOŘIVÝHAZOVJak se žilo za RakouskaJak se žilo za RakouskaVEDENÍPrvní světováVyřazené knihyŽivotopis mých rodičů.Setkání po 25 letech100 let školy v UnhoštiSokol po roce 1948SOKOLOVÉHostivice v roce 1944-45ROD SLÁNSKÝCHRevoluce 1945 UnhošťDůsledky válkyJak to bylo s NěmciRuzyně za válkyCesty venkovského kluka k uměníDrogerieMandlováSokol - sestry ValtrovyWaltrovkaTyfus v UmhoštiRomské rodinySvětová válkaVýroba adres Rod BubeníčkůBrigády (1945 - 1953)Zdravotnictví I.Zdravotnictví II.historie městaZÁMEČEKCECHY 2ZdravotnictvíMUDr. Rudolf ŠkeříkkoželužnaCechyKONEČNĚ MÍRPohnuté dnyAmerika IIIKoželužnaLetiště Ruzyně po válcePraha letiště 1.Ruzyně za válkyLetiště RuzyněSpolupergloviKlecan - FučíkOtec a syn ExnerovéO rybnícíchČin šílené odvahy podruhéKuratoriumSokolovna - Unhošť Josef Brousek - živnostníkJosef BrousekSvátek matekVzpomínky na vojnuPrvní světováFirma HIEKEPovzdechZačátky divadlaTři ŠidlíkovéTotální nasazení Divadlo v UnhoštiŠidlíkovéÚtěk r. 1938Noviny ze zářijových dní 19383x VánoceZámečnictví v roce 1890Kolem světaVzpomínky mojí tchyněDopis ŠrámkoviHostiviceÚderStbSlovní úlohamatkaPÉZETKYSeznam soukromých tisků Josefa Brouska.Morava - Kunoviceklášter HájekJosef BrousekL.Bradáč,J.Brousekknihařkou

Výroba adres

Naděžda Stejskalová 12:52 0 komentářů

Co byly adresy pro významné osobnosti (pro knihaře).

Adresa se říkalo  gratulačním deskám k  různým příležitostem pro význačné osobnosti. Bývaly to přepychové celokožené desky zlacené pravým zlatem. Některý malíř dostal zakázku na adresu nebo to někdy bylo obráceně. Uvnitř byly gratulace a podpisy, navrhl na desky  zpracoval knihař v přepychovém vyhotovení.  Josef Brousek pracoval pro akademické malíře Karla Brouska, Aloise Všetečku a profesora kreslení na gymnáziu v KladněStanislava Kulhánka.
Po roce 1945  jsme dělávali hodně adres, pro různé ministry, jedna byla pro Stalina, myslím že to bylo pro některý důl, chyběl karton na vylepení desek. Velmi kvalitní byl na obraze Hitlera a Goebbese polepili  jsme  předsádku hedvábím a vytiskli zlaté hvězdičky.
Vzhledem k tomu, že adresy byly dělány  obyčejně ve spěchu, nemám jiné fotografie  jen tu kterou  dělal Brousek před válkou pro T. G. Masaryka,  nevím  který umělec navrhoval . Další pro kamenouhelné doly. Brousek dostal fůru uhlí.
Je rok 2014, co je v této malé obálce a  hle výstřižky  z novin. Josef Brousek oslavil šedesátku.  Dále je  výstřižek  4. ledna 1948 vyšlo v Práci .
Z dílny J. Brouska  vyšla adresa presidentu Benešovi, generalisimu Stalinovi, předsedovi ÚNS J. Davidovi, předsedovi vlády a dalším   význačným sobnostem.        
                                                                                                                                                                                                                
                                                                                                   Naděžda Stejskalová - Malá
                                                                    


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.