ČLÁNKY AUTORA
Dopis, který nebude nikdy odeslánVzpomínka na tradici VánocVánoce před rokem 1900, 1932, 1942.Rod Malých 2.Dělení na reálky Rody Malých.Léta předškolní a školníOkupace 1939-1945Němci 1936-1938.Rok 1939Generál František Patera (1906-1986)Energie a myJosef Brousek - Umělecké knihařstvíGenerál Gibiš r.1918Život r.1925 - 1938Pokračování vzpomínek 2VzpomínkyV nemocniciZ první světové války, generál Gibiš.Kariéra KSČ Být pamětníkem - 1935-1938.JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ. Psací stroj a počítačIng.Jiří PerglDopis z roku 1997Prachatice 1938 - UnhošťSENIOŘIVÝHAZOVJak se žilo za RakouskaJak se žilo za RakouskaVEDENÍPrvní světováVyřazené knihyŽivotopis mých rodičů.Setkání po 25 letech100 let školy v UnhoštiSokol po roce 1948SOKOLOVÉHostivice v roce 1944-45ROD SLÁNSKÝCHRevoluce 1945 UnhošťDůsledky válkyJak to bylo s NěmciRuzyně za válkyCesty venkovského kluka k uměníDrogerieMandlováSokol - sestry ValtrovyWaltrovkaTyfus v UmhoštiRomské rodinySvětová válkaVýroba adres Rod BubeníčkůBrigády (1945 - 1953)Zdravotnictví I.Zdravotnictví II.historie městaZÁMEČEKCECHY 2ZdravotnictvíMUDr. Rudolf ŠkeříkkoželužnaCechyKONEČNĚ MÍRPohnuté dnyAmerika IIIKoželužnaLetiště Ruzyně po válcePraha letiště 1.Ruzyně za válkyLetiště RuzyněSpolupergloviKlecan - FučíkOtec a syn ExnerovéO rybnícíchČin šílené odvahy podruhéKuratoriumSokolovna - Unhošť Josef Brousek - živnostníkJosef BrousekSvátek matekVzpomínky na vojnuPrvní světováFirma HIEKEPovzdechZačátky divadlaTři ŠidlíkovéTotální nasazení Divadlo v UnhoštiŠidlíkovéÚtěk r. 1938Noviny ze zářijových dní 19383x VánoceZámečnictví v roce 1890Kolem světaVzpomínky mojí tchyněDopis ŠrámkoviHostiviceÚderStbSlovní úlohamatkaPÉZETKYSeznam soukromých tisků Josefa Brouska.Morava - Kunoviceklášter HájekJosef BrousekL.Bradáč,J.Brousekknihařkou

Úder

Naděžda Stejskalová 18:15 0 komentářů

Televize - Turčanské Teplice

 
                                                                               Přepsal   N. Stejskalová- Malá
  ÚDER.

Měl jsem ještě jeden úder, žel už asi do prázdna, pokud mne  nechtěli zavřít jsem  odmítl, se vysílalo. Němeček tam sehrál  trapnou  úlohu, můj  partner  byl zaměněn, hercem žoviálním hlasem suploval  Bergera. Pravil, že jsem znamenitý přírůstek (koho nevím, ale asi zase  nějaké  agentury), že je se  mnou snadná  práce  protože z Marxe mám  nejradši  kapitál. A následovaly další moje hříchy. Ten večer  jsem  snad  měl  ze všech zmíněných  nejdelší vysílací čas. Shodou  okolností  jsem shlédl ve vinárně v Turčanských  Teplicích, kde měla sídlo firma. Po  skončení  mi  místní výpitkové uspořádali takové ovace, že jsem oněměl. Druhý den mně  zdravil  na  ulici kde kdo.  Je to  malé  hnízdo a věc se náramně rozkřikla. Následovaly dva články v Rudém Právu.
     Příbližně od roku 1980 jsem měl klid. To je celá historie  mého  „ agenství „ Kdyby se měl někdo cítit poškozený pak by to mohla být právem  Anglie, Francie, Itálie. Na jejich území se prováděly tyto věci,  které   jsou  rozhodně  v  rozporu z jejich zákony, příčí se i morálce.  Poukaz,  že  je   dělají  všichni je dost slabá  náplast.  Ano, byl jsem průmyslovým špionem. V  této zemi jsem nikomu, nikdy ani nijak neublížil. Otázka  je , zda  nejsem  v  nějaké obdobě „ Katalogu svazků  I.S“. Jsem totiž přesvědčen, že Berger  pro  Inteligence  Sericc pracoval.
Jsem přes  veškeré výhrady Bergrovi  hluboce vděčný . Nebýt  jeho , nikdy bych nepoznal řadu věcí , seznámil jsem se z  řadou osobností letecké a obchodní Evropy. Je to neuvěřitelně tenká vrstva, všichni se spolu znají a ve společenském  styku  spolu báječně, vycházejí  i největší sokové. To byl  jed  proti bolševické zavilosti proti „ nepřátelům socialismu.“
Berger měl  úžasnou schopnost  navazovat styky  ve všech vrstvách společnosti. Poznal jsem s  ním   špičky vojenského  letectva Itálie, včetně náčelníka  kanceláře presidenta italské republiky generála Fanaliho, Italské eso, stihače ze Španělska, Afriky i druhé války plukovníka  Pittoniho, kterého jsem provázel po Praze před Bergrovou svatbou ( byl ženichovým svědkem). Jen  pozváním na oběd  s  generálním inspektorem letectva Benderwehrn  Gallandem, H. Herovskou stíhací legendou, jsem rozhořčeně odmítl H. Byli mezi Bergrovými známími: italští umělci, kteří se vraceli otřeseni z návštěvy SSSR. Neuhlídali.
                                                                                                                                                                                                                                 Ing. Jíří Pergl


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.