ČLÁNKY AUTORA
Dopis, který nebude nikdy odeslánVzpomínka na tradici VánocVánoce před rokem 1900, 1932, 1942.Rod Malých 2.Dělení na reálky Rody Malých.Léta předškolní a školníOkupace 1939-1945Němci 1936-1938.Rok 1939Generál František Patera (1906-1986)Energie a myJosef Brousek - Umělecké knihařstvíGenerál Gibiš r.1918Život r.1925 - 1938Pokračování vzpomínek 2VzpomínkyV nemocniciZ první světové války, generál Gibiš.Kariéra KSČ Být pamětníkem - 1935-1938.JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ. Psací stroj a počítačIng.Jiří PerglDopis z roku 1997Prachatice 1938 - UnhošťSENIOŘIVÝHAZOVJak se žilo za RakouskaJak se žilo za RakouskaVEDENÍPrvní světováVyřazené knihyŽivotopis mých rodičů.Setkání po 25 letech100 let školy v UnhoštiSokol po roce 1948SOKOLOVÉHostivice v roce 1944-45ROD SLÁNSKÝCHRevoluce 1945 UnhošťDůsledky válkyJak to bylo s NěmciRuzyně za válkyCesty venkovského kluka k uměníDrogerieMandlováSokol - sestry ValtrovyWaltrovkaTyfus v UmhoštiRomské rodinySvětová válkaVýroba adres Rod BubeníčkůBrigády (1945 - 1953)Zdravotnictví I.Zdravotnictví II.historie městaZÁMEČEKCECHY 2ZdravotnictvíMUDr. Rudolf ŠkeříkkoželužnaCechyKONEČNĚ MÍRPohnuté dnyAmerika IIIKoželužnaLetiště Ruzyně po válcePraha letiště 1.Ruzyně za válkyLetiště RuzyněSpolupergloviKlecan - FučíkOtec a syn ExnerovéO rybnícíchČin šílené odvahy podruhéKuratoriumSokolovna - Unhošť Josef Brousek - živnostníkJosef BrousekSvátek matekVzpomínky na vojnuPrvní světováFirma HIEKEPovzdechZačátky divadlaTři ŠidlíkovéTotální nasazení Divadlo v UnhoštiŠidlíkovéÚtěk r. 1938Noviny ze zářijových dní 19383x VánoceZámečnictví v roce 1890Kolem světaVzpomínky mojí tchyněDopis ŠrámkoviHostiviceÚderStbSlovní úlohamatkaPÉZETKYSeznam soukromých tisků Josefa Brouska.Morava - Kunoviceklášter HájekJosef BrousekL.Bradáč,J.Brousekknihařkou

Sokol po roce 1948

Naděžda Stejskalová 17:15 0 komentářů

S O K O L

Psal se rok 1947 - 48 byl ve znamení příprav na „IX. VŠESOKOLSKÝ SLET.“

Nevím kolik se účastnilo žen, mužů, dorostu  a  dětí. Myslím, že na Unhošť to byla  účast  pěkná. Několikrát  před sletem vystupovali  s nácvikem před sletovým v okolních vesnicích. V  Hostivici,  Velké Dobré, Červeném Újezdě atd. Krásné vystoupení bylo dorostenek s bílými kroužky. Na slet nemohl jet každý, bylo výběrové cvičení kde byli hodnoceni  jednotlivci. Dorostence a děti nacvičoval můj bratr Jaroslav Malý každý ho znal pod jménem Sláva.

V Praze byly dorostenky ubytovány  ve škole v Dejvicích. Hlavního průvodu se účastnili všichni cvičenci z Unhoště, kde provolávali  slávu tehdejšímu presidentu Eduardu Benešovi.  Celá  sletová atmosféra byla pro nás  mladé nezapomenutelná. Škoda, že to byl první a poslední slet  kterého jsme se účastnili před komunistickou nesvobodou, která trvala 40 let.

Ještě z průvodu byla zavřená na šest neděl  Jiřina Zelenková provdaná  Suková narozená 1931. Na přímluvu soudce Kudláka z Unhoště byla propuštěna. V říjnu nastalo další vylučování ze sokola. Někteří sokolové byli vyloučeni jak ze sokola  tak i ze zaměstnání. Odcházeli jako dělníci do dolů, hodně jich pracovalo na nučické dráze. Jména všech už si nepamatuji.
Byl mezi nimi i můj bratr Jaroslav Malý /Sláva/. Zde je znění.

Věc: Vyloučení z tělovýchovné jednoty SOKOL Unhošť. Bratr Jaroslav Malý Unhošť.
                            
Na mimořádné výběrové schůzi těl. jed. Sokol v Unhošti, která se konala 8. října 1948, byl jsi na návrh komise pro sokolské otázky při akčním  výboru Národní fronty v Unhošti, vyloučen z těl. Jed. Sokol Unhošť s podmínečnou lhůtou na půl roku, to je do 8. dubna 1949. Protože jsi byl usvědčen, že jsi připravoval, organizoval a zúčastnil  se  protistátních akcí na XI. Všesokolském sletě.
Razítko a podpis                                                        Karel Rejhons
                                                                           okrsek
 
Sláva vždy říkával, velmi nepříjemný byl František Ja.  * 1924 v Unhošti.                                                                                                                                                              
 
Ale to nestačilo, odcházel na vojnu k  Černým baronům a po  jakémsi  výcviku na Slovensku, byl dán do dolů do Petřvaldu. S ním to odnesli jeho kamarádi Václav Pospíšil a Jaroslav Pechač. Také skončili jako on.
 
Shodou okolnosti první spartakiádu v roce 1954 nacvičoval Sláva Malý jako učitel ve škole v Unhošti, když odešel ,nácvik dokončila jeho sestra Hanička Kytková- Malá  učitelka  v Unhošti.
 
                                                                                                                                     


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.