Slavnost 500 let bitvy u Lipan

Naděžda Stejskalová

Bylo to doba, mého bezstarostného dětství, nejkrásnějšího období mého života. Bydleli jsme v Kouřimi v domech kterým se říkalo „nouzáky“ Pod nimi fotbalové hřiště. . Zde se 26.května 1934 odehrála scéna bitvy u Lipan.

Slavnost 500 let bitvy u Lipan.

Bylo to doba, mého bezstarostného dětství, nejkrásnějšího období mého života. Bydleli jsme v Kouřimi v domech kterým se říkalo „nouzáky“ Pod  nimi fotbalové hřiště.  Zde se   26.května 1934 odehrála scéna bitvy u Lipan.

Ještě před tou slávou  byl dopraven na náměstí  ohromný kámen z Chotouně. Velký problém, jak jej vůbec na náměstí dostat. Kouřimskou branou neprošel. Pracně jej dostali ulicí od kapličky do středu města. Byl to kámen Prokopa Holého. Bylo to  v době starosty Josefa Borovičky.

500 let bitvy u Lipan

Nad Horovic rybníkem byla stráň, kde  byl vyhlouben obrys naší vlajky nebo republiky? Školní děti stály oblečeny v barvách naší vlajky, co zpívaly, si už nepamatuji. Na hřišti se odehrála bitva, kde hráli  herci z Národního divadla .V dobových krojích účinkoval také  starosta města Josef Borovička, jeho synové a synovec Václav Machurka..
Druhý den pokračovala slavnost na Lipanech. Ještě  v noci se tam stala vražda hostinského jeho manželky a schovanky.  Zda se to někdy  vyšetřilo  nevím. (Pro mne devítiletou to bylo něco strašného). Na Lipanech jsem nebyla.
Po této slávě zůstal dluh asi 60 tisíc. Když jsem po roce 1950 navštívila Kouřim.  Zastavila se u Borovičků. Říkal pan Borovička, že z důchodu splácí tento dluh.