Signál 1968

Naděžda Stejskalová

Z nového Signálu bezprostředně po 21.8.1968. V minulém týdnu byla publikována v rozhlase resoluce slévárny ČKD – Praha 9. Nevím která varianta to byla, ale její text velmi kritizuje redaktory rozhlasu, televize a tisku za to, že podporují protisocialistické tendence..

SIGNÁL 1968.
Z nového Signálu bezprostředně  po 21.8.1968.
V minulém  týdnu byla publikována  v rozhlase resoluce  slévárny ČKD – Praha 9. Nevím  která varianta to byla, ale její text  velmi kritizuje  redaktory  rozhlasu, televize a tisku za to, že podporují protisocialistické  tendence.. Tón této resoluce, skryté i zastřené  vyhrůžky  nekonkrétnost a  paušálnost  obvinění nás  vedl k tomu, abychom  navázali  přímý kontakt s redakcí, vnitrostátní  rubriky  Československého rozhlasu a nabídli jí  přímou výměnu názorů. Vycházeli jsme  z  toho, že mnoho výhrad  proti práci publicistů vychází z toho, že dochází k řadě nedorozumění, že je to nutno řešit  bez  hysterie , v klidu. Chtěli jsme  vyjádřit redaktorům názor o kterém jsme přesvědčeni, že je názorem většiny našich zaměstnanců-že svoboda slova  a svoboda tisku jsou naprosto nutné k dobrému fungování  socialistické  demokracie  toho typu, o kterou usilujeme. Že  naprosto   tomu  tato svoboda tisku zavazuje. Zavazuje k serióznosti,  pravdivosti , přímému a přesnému oddělení osobních názoru  od  objektivních  faktů
Zamýšleli  jsme se s nimi  v jakém rozsahu a v jakém složení 
organizovat schůzky s těmi našimi  zaměstnanci,kteří o takové setkání budou mít zájem. Redaktor Zeman, se kterým  jsme mluvili  vyjádřil  veliké potěšení, že se mu  naskýtá  možnost  proniknout  do závodu,že to zkoušel  v jiných závodech . Se schůzkou souhlasil,proti našemu  návrhu jí chtěl urychlit. Přišel hned druhý den a s natáčecí  aparaturou.  Tak z původně  zamýšlené pracovní schůzky se stala beseda, která se  v pondělí 27. Května v 18.00 hodin vysílala na Praze I. Náplní  této besedy byl soubor našich osobních  názorů na různé problémy, kolem tisku, svobody projevu a odpovědnosti novinářů,  ohlasu jejich práce mezi lidmi, atd. Šlo a jde  o smyslu  této  schůzky, domluvit přímý styk s novináři, vzájemně se informovat a domluvit se na vzájemné podpoře, práce obou stran. Rozhlasový novináři s takovým způsobem  souhlasí.  Nabídli jsme jim , že pole potřeby jim  umožníme styk  s těmi skupinami  pracujících kteří kteří je budou zajímat, mohou to být stranické skupiny, základní organizace KSČ, jsme ochotni  o takovou spolupráci i VD ROH,  osazenstvo jednotlivých dílen,atd.
Domníváme se , že takový způsob je daleko účinnější , než jakákoliv  resoluce výborů, pro obranu svobody tisku.. Jsme téhož názoru jako iniciátoři tohoto výboru, máme též za to , že tato svoboda je základním  předpokladem socialistické demokracie  našeho typu. Na rozdíl  od povšechně  formulovaných   proklamací spatřujících ve svobodě tisku pouze základní občanskou svobodu, máme o jejím významu  konkrétnější představy. Vidíme v ní záruky kontroly výkonu moci na  všech  stupních  státních  stranických  i společenských orgánů a organizací. Vidíme v nich ostrou zbraň proti recidivám starých poměrů. Vidíme v nich i konkrétní pomoc při řešení některých problémů, které bez veřejné kontroly jsou ohroženy lokálními, rezortními  osobními i jinými zájmy.
 Navíc nám zaleží na tom,, aby se  tato  ostrá zbraň nebyla otupována  neseriozností  novinářské práce, ale i jejich zkreslováním, přehodnocováním a nepřiměřeným  hodnocením zpráv ze strany veřejnosti tedy konzumentů tisku, rozhlasu a televize.
Tak tedy družba z  novináři byla navázána, zatím nemá žádnou organizační  formu, spočívá jen na osobní známosti a přátelství několika  lidí. Tato základna se může  volně rozšiřovat o jednotlivce, skupiny z pracovišť, může se rozrůst o celé dílenské  výbory nebo základní organizace strany podle zájmů a potřeby. Může se stahovat na celý závod, bude-li toho třeba a sjednotí-li se na tom všichni. Jste-li však toho názoru, že je třeba dát. Pevnou   organizační  formu,  čekáme  na návrhy.
   Zatím o první plodu této spolupráce: v průběhu tohoto nebo začátkem příštího týdne přijdou mezi nás redaktoři rozhlasu a Reportéra spolu se skupinou ekonomů publicistů, jsou to Radoslav Selucký a další., zúčastní se i Dr, Záruba, který je členem komise připravující dokument o postavení podniku v národním hospodářství. Chtějí znát stanovisko našich pracujících, hlavně z řad dělníků k demokratickým správním orgánům, které se budou zřizovat.  Z účastníků vybereme
Patří k specializaci novinářské práce, ž nejsm schopni říci ještě dnes kdy- to záleží na podmínkách  arozhlsové práce, ani kde – to záleží také trochu na akustice. Přihlásíme se včas.
                                                                                Ing. Pergl
                                                                               s.Růžička       3.ZO                  
                                                                           s. Brož            3.ZO
                                                                          s.  Šimsa          1.ZO
                                                                              ing. Jeníček   17.ZO
                                                                          Ad. Dittmayer 15.20