Sametová revoluce

Nikola Vlasakova 06:34 0 komentářů

Vzpomínka pamětníka na Sametovou revoluci.

Vzpomínka pamětníka
 
Vzpomínka č.1:
“Všichni jsme si mysleli, že je konečně nová doba a že skončí komunistický režim, byli jsme naivní protože vše vypadalo slibně, ale vpodstatě se zase k moci dostali jen ti, kteří měli kontakty a ti, kteří byli u zdroje, proto si jako jedni z prvních okamžitě zabrali obchody, pronájmy, nebytové prostory,  a podobně. Konkrétně hovořím o PBH (podnik bytového hodpodářství). Po sléze se k těmto věcem obyčejný člověk neměl jak dostat a ti, kteří byli mezi prvními, tak měli, jak se říká, vyhráno.
Chodila jsem zvonit klíčema, účastnila se protestů a doufala, že bude lepší budoucnost, ale podle mého názoru se jen otevřely možnosti stát se OSVČ a hranice České republiky.”
 
Vzpomínka č.2:
“Byli jsme mladí, plní ideálů a těšili jsme se na změnu. Já jsem chodil s kamarádem místo školy na Svoboďák na demonstrace zvonit klíčema, zatímco ostatní jen seděli ve třídě a čekali, jak vše dopadne, vykřikovat hesla, třeba: Zítra přijdeme zase, atd. Po setmění nás rozháněli policajti, vždycky někoho odvedli. Ti “estébáci”, kteří dřív vyhrožovali, jak nás pozavírají, tak slouží u policie dodnes. Společný majetek, který dřív patřil všem, byl rozkraden bývalými komunisty a funkcionáři, kteří dnes zastávají významné pozice ve vedení měst a státu, viz Andrej Babiš, Zeman a Kalousek. V roce 89 jsme všichni naivně věřili, že se vše obrátí k lepšímu, ovšem opak je pravdou. Socialismus bych zpátky nechtěl, ale lidi si nic nezáviděli tolik jak dnes, nebyli tak chamtiví, tak zadlužení a zotročování jak dnes, ale zase nebylo tolik možností, jak se vzdělávat, pracovat, nedalo se svobodně cestovat, ale ani oficiálně rozkrádat majetky, byla cenzura (ale ta je i dnes, akorát to nikdo neřeší).”
 


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.