Čím vším je podzim

Anna Sýkorová 20:13 1 komentář

Co všechno se mně vybaví, když vyslovím slovo PODZIM?

PODZIM Co všechno se mně vybaví, když vyslovím slovo PODZIM?

Každoroční návrat na rodnou Vysočinu. Strniště, smutná holá pole, krásně vybarvené lesy, oranžové, žluté, okrové až zlaté, červené, vínové až hnědé, ale i zelené stromy, které na dálku září obzvlášť, když jsou lesy ozářené podzimním sluncem.

Podzim jsou i vzpomínky, které se stále neodbytněji hlásí. Vzpomínky na rodné město, na rodiče, sourozence, přátele, kamarády, kteří již nejsou se mnou. Vzpomínky na chvíle radosti a chvíle smutku. Vzpomínky na první lásky…dotyky, první polibky, na prvního a posledního, který mě provází již mnoho podzimů.

Podzim často bývá spojen se stářím. Velmi intenzivně prožívám každý den, který si snažím ozvláštnit. Studuji, pracuji, setkávám se s novými lidmi, od kterých čerpám životní elán, moudrost, pokoru a radost žít každý další den. Odjakživa tíhnu k těm mladším ročníkům. Mladí lidé mě učí dívat se na svět mladýma očima. Učím se od nich brát ten dnešní rozháraný, nestabilní, narušený svět s určitým nadhledem. Naopak já, jež mám velkou část života již odžitou, cítím právě u těch mladých za často citovanou větou: „ To je v pohodě“ nejistotu, neukotvení, obavy, strach.

Právě nyní prožívám podzim, který mně přináší mnoho radostí. Radost mých nejdražších, dětí a vnoučat a já se musím hodně snažit, abych jim stačila. Děti si na podzim nehrají, ty chtějí babičku v té nejlepší kondici. Zkouší mě z angličtiny, snažím se, seč mně síly stačí. Zkouší mě ze zpěváků, různých bizardních postav z amerických kreslených příšerností a musím přiznat, že zde mám velké mezery. Naopak já je školím z těch našich, národních pohádkových hrdinů. Přibližuji jim naši krásnou hudbu, literaturu, přírodu, snažím se, aby byly na tu naši zemičku pyšné. Zatím se daří, protože jsou malé a důvěřivé.

Podzim nám přináší krásu v podobě barev ale i vůní, chutí. Dozrává ovoce, zahrádka se nám vybarvila podzimními květy, sklízíme výdobytky v podobě plodů a naopak ona vyžaduje mnoho péče, aby se připravila na odpočinek, na zimu. Podzim, to jsou i časté změny počasí, ubývá sluníčka, rychle se krátí den a my nestíháme. Letos například s dětmi opéci brambory a pouštět draky. Ale máme školačku a nejmladší vnučka je již ve školce. Podzim je příprava na vánoce, které miluji. Mám ráda vůni větviček, cukroví, večery u krbu a svíček. Podzim je příprava na další rok. To je podzim. A jak to cítíte vy?

Aďka Sýkorová
Dokument
Stáhnout


Komentáře
Věra Ježková, PaedDr., Ph.D.
Podzim je klid, smíření. Podzim je nádherně barevné listí, mlha vkrádající se do duše, která ji přijímá jako balzám. Podzim je očistný déšť. Podzim jsou krátící se dny a prodlužující se večery a tmavá rána. Podzim je ubývající slunce. Podzim není depresivní, snad jen trochu melancholický. Podzim je pro mne nejkrásnější roční období. Milovala jsem ho stejně ve dvaceti letech, jako ho miluji dnes ve svých šedesáti. Až za pár týdnů nastane frenetické vítání a oslavování slunce, modré oblohy a všeho pučícího, zatáhnu si doma žaluzie a budu si tiše prozpěvovat s Ivanem Mládkem tu „moji“: Už je tu zase to pitomý jaro…
28.2.2017 11:37:59