Papíry na vodě mramorované

Naděžda Stejskalová

Je to už tak dávno, že to snad není ani pravda. Bylo mi tenkrát patnáct let, kolem byla tma okupace, mládí se bránilo brát tu tragédii. Ve škole přišel ředitel Chvoj, že knihař pan Brousek přijme dvě učednice. Zoufale jsem se bránila být švadlenou. Poslala jsem otce, aby se zeptal, zda by mně Brousek přijal. Nepamatuji, že jsem se byla představit 2.září v 1940 v pondělí nastoupila.

V tu dobu začínala druhá světová válka. Dnes se uvádí rok 1939 i můj bratranec voják z povolání uvádí při svém vstupu do učení rok 1940.

Chtěla  jsem  psát  o  mých  zkušenostech při výrobě papíru na vodě mramorované. Pekáč musí být o trochu  větší než je arch papíru. Dále proužky papíru a stahování barvy.
  
Za Brouska se na výrobu papíru brala vždy voda dešťová. Papíry šly vyrábět až druhý den.
Přišla k názoru, že je jedno jaká voda se bere, vždy šly vyrábět až druhý den, zřejmě to bylo teplotou vody v místnosti. Barvy  jsou pro knihtisk, ředěné terpentýnem.
   
Nyní je potřeba trpělivosti, než dostanete dohromady dvě barvy, které  tvoří  hezké obrazce, někdy jim pomůžete postrčit dřívkem, někdy kapkou benzínu, ale opatrně. Někdy  mícháte různé barvy dohromady. Když konečně sejmete barvy potřebným papírem musíte zbylou barvu  odstranit  pruhem papíru. Každý nový papír je originál. Nikdy  se  nepodaří  udělat papír stejný.
   
Úsměvná příhoda od Milušky Homolkové. Vyráběli jsme  papíry stále  se nedařilo. Přišla paní mistrová s obědem. Bramborová polévka se nedala jist, skončila v pekáči na papíry. Věřte, nevěřte, papíry byly  nádherné
 
Od roku 2000 jak je snadné v dnešní době  počítačů a tiskáren.
 
MRAMOVOVÁNÍ NA VODĚ A ŠKROBOVÉ PAPÍRY HVĚZDICOVÉ.
Vyšel jako IV. soukromý tisk Josefa Brouska v roce 1942.
V té době jsem se učila druhým rokem a pomáhala mu písmenko po písmenku dávat dohromady v  celou  stránku a  pak po jedné stránce  na knihařském ručním lisu tištěn. Lis k tisku byl předělán na tisk  strojníkem Gabrielem na tisk knih. Spodní deska se nechala snížit, proto se tam vešlo písmo. Knihu  kterou mi  mistr daroval a napsal  věnování:Moji  spolupracovnici Natašence  slečně Naděždě Malé věnuje.
Ještě jedno věnování. Byl to III. Tisk „ Kaplička va Žlábku“.
Věnování: Milé spolupracovníci v těžkých dobách sl. Naděždě Malé na památku 10. IX. 1943 Josef Brousek.
Zlatící  lis na kterém se tisklo je v Městském muzeu v Unhošti. (2019).
                                                                              
                                                                                                                                      N. Stejskalová – Malá.
.