Nynější matoucí doba

Ota Ulč 14:34 0 komentářů

Člen Českého PEN klubu Ota Ulč pro Národní kroniku SENSEN.

            Je nám souzeno žít  ve věku prosazování prapodivných racionalizací.  S univerzálním dopadem na nás všechny, kdo kdy vlezou na palubu letadla. Dřív než nám to bude dovoleno, musíme si rozšněrovat boty a předložit k inspekci. Sundat opasek, hodinky, písátko. Dosud nedošlo na fusekle a  spodní kaťata. Takto jsme všichni postižení - dětičky i stařečkové,  bez ohledu na skutečnost, že 96 procent nejvíc hledaných teroristů na seznamu FBI jsou muslimové a  nejvíc teroristických počinů páchají muslimové mladiství.
            Nutno se nám smiřovat s nejednou novinkou jakkoliv  vágní, pramálo zřetelnou, ale k použití jako kamufláž i do očí bijících  nehorázností.  Příkladem nám poslouží  slůvko diversity - "rozmanitost", jímž se zdůvodňuje protiústavní  praxe prosazování jedné skupiny obyvatelstva ke škodě jiné skupiny. S nejapným zdůrazňováním výhod  pro všechny, neboť v rozmanitosti  prý je síla, údajně  potvrzovaná vylepšenými  výsledky ve školách všech stupňů.  Což nejen v USA vůbec není pravda, například v porovnání  s výkony  v nijak rozmanitém Japonsku, kde mládež si rozhodně znamenitěji počíná ve schopnosti  číst, psát, počítat.
            S takovou diversity, úsilím to chvalitebným -  se snoubí neméně mlžné, poslední dobou velmi  opakované a politicky korektně tuze zatracované úsloví racial profiling: že takové profilování je  zárukou nespravedlnosti, že individua se  mají a musí posuzovat individuálně. A porušování takového pravidla dlužno trestat.  V městečku Oneonta ve státě New Yorku , se skupina mladistvých černochů dopustila loupežného přepadení a policie je bez úspěchu pronásledovala na tamější univerzitní campus. Poněvadž se výlučně soustředila na tam přítomné černochy, tím se dopustila  nedovoleného racial profiling. Následoval  disciplinární či dokonce i trestní postih  tímto počínáním se provinivších policistů.
            Nelze ovšem vyloučit případné omyly i při sebelepší vůli se jim vyhnout. Například příliš takové vůle se nedostávalo  v akci "Koleje," Jak popisuje Josef Frolík , estébák vyklouz, ve své knize zajímavých memoárů  "Špion vypovídá": Na železniční trati Hradec Králové - Praha u příležitosti 9.sjezdu KSČ  dostal nadporučík Ladislav Vránek  informaci od agenta,  že slyšel  o sabotáži , zaviněné  kulhavým zaměstnancem ČSD. Namáhavé pátrání po pachateli,  na malé zastávce za Nymburkem kdosi zatčen, .  neměl ponětí, co se děje,  dlouho výslechům a přiznání odolával, až to Vránka  unavilo a na případ zapomněl.  Dotyčný se nepřiznavší ve vězení dostal tuberkulozu, na lůžko připoután.  Posléze se zjistilo, že onu sabotáž  provedl tělesně nijak postižený železničář jménem Kulhavý.  Nadporučík Vránek  tedy musel najít odůvodnění  původniho pobytu ve vězení. Dalším pátráním  se zjistilo, že onen   doopravdy kulhající železničář poslouchal zahraniční rozhlas, jeho obsah  vyprávěl svým kamarádům, takže ho postihla obžaloba  pro pobuřování a odsouzení na rok nepodmíněně, který si odseděl vazbou.
            -     -     -
            Přece bez onoho racial profiling  se nelze obejít. Jak ve zdravotnictví  se vyhnout skutečnosti, že některé  rasové, etnické skupiny trpí vyšším procentem  neduhů,  tím i vyšší úmrtností?
            Indiáni Pima v Arizoně trpí cukrovkou - nejvíc diabetes kdekoliv na světě.
            Nejvyšším procentem  rakoviny prostaty  v USA trpí černoši. Jejich úmrtnost je rovněž značně vyšší (o 30%) zásluhou infarktu.
            Nejvyšším procentem cervical cancer v USA jsou postiženy  ženy původem z Laosu, Vietnamu, a ostrovů Samoa.
            Lékaři se přece musejí zajímat o takto statisticky ověřenou realitu.
            Pojišťovny, významná součást současného moderního života, by  nemohly existovat bez statistických odhadů pravděpodobnosti  všemožného rizika. Takže profilováni a různými tarify  pojišťováni jsou kuřáci, notorici, absolventi řidičských karambolů.
            Jinak budou soudy posuzovat  přičinu náhodného usmrcení, na rozdíl od kariéry hromadného vraha. Američti advokáti se ovšem tuze snaží zabránit informacím o dřívějším počínání svých klientů a a jejich sklonů k recidivismu.
            Velmi časté jsou případy  stížnosti s obviněním z rasismu v případě taxikářů, kteří odmítnout dovést černošského zákazníka do černošské čtvrti. Jenže takové bylo doporučení ve Washingtonu, D.C., v roce 1999  vydané  pověřenou metropolitní činitelkou (taxicab commissioner), černoškou jménem Sandra Segers. Většina těchto taxikářů jsou černoši, tímto safety advice statement varováni před "mladými černochy, s košilí delší než sako,  pytlovité kalhoty a  nezašněrované tenisky."
            Walter E. Williams, mnou často citovaný profesor ekonomie , k tomu poznamenává ("Profiling", Townhall.com., 23.7.2013): "Zákona dbalý černoch, když  černým taxikářem takto odmítnutý, na koho si má vylít vztek, na řidiče, který si chce zachránit život, nebo  na lidi,  kteří  způsobili takovou atmosféru strachu napadáním a olupováním  taxikářů?
            Obama ve svých memoárech se kriticky vyjadřuje o své bělošské babičce pro její občasný strach z černochů. Nejinak tomu mezi černochy, včetně jeho samého,  taktéž i  velebníček Jesse Jackson, pro něhož   rozdmychávání  stížností a  zatracování bílé rasy jsou jeho povoláním, přiznává  se k pocitům  nepříjemné nejistoty, zejméma za tmy a mít pak za zády  skupinu se přibližujících  soukmenovců.
            Vlastní nedostatky procházejí   pohodlnou metamorfozou. Plést si příčinu a důsledek:  jestliže černoši mají desetkrát větší  zločinnost ve svých řadách, nemělo by způsobovat  údiv, natož i mravní rozhořčení, kvůli rovněž desetkrát častějšímu jejich   uvěznění. Vzpomínám na karikaturu koktavého, který  prý z politických důvodů neuspěl se svou žádostí  o zaměstnání rozhlasového hlasatele
            Racial profiling  je přece samozřejmost, která přijde na mysl každému racionálně uvažujícímu tvorovi.  Matení  , kamufláž  příčiny a následku: úhybný pohyb ,  od reality se odvrátit k její údajné kardinální příčině (rasismus ovšem),  na to se soustředit a morálně horlit. Někdo by třeba dal přednost označení,  že to je zbabělá; pokrytecká průhledná výmluva.
            Každopádně, racial profiling je přísně zakázáno.
            KONEC
           


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.