Návštěva poslance

František Schmíd 12:19 0 komentářů

Jak jsme pracovali za socialismu.

Je to již 50 roků a pracoval jsem v papírně u stroje na hlazení papíru. Spolupracovník se účastnil dobírek v JZD a nedostal druhý den dovolenou. Když jsem viděl, v jak žalostném stavu je a doslova usíná ve stoje, navrhl jsem mu, aby si zalezl do hromady papíru v rohu. Když budu potřebovat nasadit novou roli, zaklepu na brzdu, jinak aby nevylézal.

Bylo asi 9 hodin a psal jsem u stolu výkazy, když mi někdo zaklepal na rameno. Ruku mi podával neznámý člověk, kterého doprovázel náš technik. "Soudruhu, já jsem nový poslanec z vašeho okresu a přišel jsem se podívat, jak se vám pracuje," Řekl jsem, že děláme na tři směny v hluku, peněz také nic moc a schází lidi. Technik ho zavedl ke stroji, kde se navíjel již hlazený papír. Potom z hromady utrhl kus nehlazeného, ale oba se lekli, protože v papíru se posadil Venda, který myslel, že se na něho někdo dobývá. Já se nemohl udržet smíchy, byl to zajímavý pohled. Poslanec Vášovi podával také ruku a zeptal se:"A co ty, soudruhu, nebyl jsi na dobírkách?" Vašík pokýval hlavou a zmohl se na odpověď:"No jo."

Návštěva odcházela, ale poslanec se ke mně vrátil: "Soudruhu, pojď se na něco podívat." Vedl mě k černému boku stroje, kde byl křídou namalovaný velký kosočtverec. "Soudruhu, co tohle znamená?" Odpověděl jsem mu nevinně, že nevím. "Soudruhu, jestli máš dělnickou čest, tak to okamžitě smaž!" Co mi zbývalo, vzal jsem hadr, kosočtverec smazal a tím jsem si alespoň před poslancem zachoval dělnickou čest.


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.