Náš listopad 1989

František Schmíd 08:56 0 komentářů

Jak to bylo u nás. Je to již dlouhých 30 roků,ale na rok 1989 nelze zapomenout.

V první řadě jsme nevěřili,že dosavadní režim by mohl panout.Že je něco ve vzduchu jsme tušili protože od jara v našem podniku soudruzi často schůzovali a vraceli se rozpačití.V Praze probíhaly časté demonstrace a ani události v Polsku se nedaly utajit.Pozoruhodné bylo,když v televizním magazínu prognostik Zeman nynější prezident kritizoval současný stav společnosti a prošlo to.Naopak demonstrace byly uváděny tak,že hrstka nepřátel socialismu protestovala.

Zvrat nastal po brutálním zásahu proti studentům na Národní třídě a ve společnosti to doslova vřelo a i v naší fabrice se objevil protestní plagát.Horlivý soudruh se ptal,jestli syn ,který studoval v Praze byl doma o víkendu.Týden soudruzi odolávali tlaku a mi,pamětníci okupace v roce 1968 jsme se obávali ozrojeného zásahu,ke kterému naštěstí nedošlo.24 listopadu to soudruzi vzdali a  moc převzalo občanské fórum,které svolalo obrovskou manifestaci na Letnou:Tam se potvrdilo,že je  konec trvání 40let starého režimu a představili se strůjci sametové revoluce.

Na venkově jsme události mohli už mohli sledovat v televizi a i u nás bylo založeno občanské fórum.Na mítink přijeli  z Prahy herec Mach a Tomáš Holý dětská hvězda,kterého miloval celý národ.Toho času studoval práva.S Tomášem jsme před odjezdem mluvili a překvapilo nás,že herectví pověsil na hřebíček a ani na natáčení moc nevzpomíná.To netušil,že brzo tragicky zahyne.
 
Pro mně velkým překvapením bylo setkání po 20 letech s Pavlem Pecháčkem,ředitelem Svobodné Evropy,který do našeho městečka jezdil na prázdniny a byli jsme velcí kamarádi.Již jako kluk se mimořádně zajímal o sport a byl vášnivým hráčem hry Business,kterou jsem vlastnil a dodnes je populární  po názvem Monopoly.Spolu jsme zavzpomínali na klukovská dobrodružství.
 
Události nabraly úžasné tempo,Václav Havel byl zvolen prezidentem a 40 let totality bylo za námi. Veliká škoda,že čas neuvěřitelně utíká a z tehdejšího jednapadesátníka je jednaosmdeatiletý dědula.


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.