ČLÁNKY AUTORA
Dopis, který nebude nikdy odeslánVzpomínka na tradici VánocVánoce před rokem 1900, 1932, 1942.Rod Malých 2.Dělení na reálky Rody Malých.Léta předškolní a školníOkupace 1939-1945Němci 1936-1938.Rok 1939Generál František Patera (1906-1986)Energie a myJosef Brousek - Umělecké knihařstvíGenerál Gibiš r.1918Život r.1925 - 1938Pokračování vzpomínek 2VzpomínkyV nemocniciZ první světové války, generál Gibiš.Kariéra KSČ Být pamětníkem - 1935-1938.JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ. Psací stroj a počítačIng.Jiří PerglDopis z roku 1997Prachatice 1938 - UnhošťSENIOŘIVÝHAZOVJak se žilo za RakouskaJak se žilo za RakouskaVEDENÍPrvní světováVyřazené knihyŽivotopis mých rodičů.Setkání po 25 letech100 let školy v UnhoštiSokol po roce 1948SOKOLOVÉHostivice v roce 1944-45ROD SLÁNSKÝCHRevoluce 1945 UnhošťDůsledky válkyJak to bylo s NěmciRuzyně za válkyCesty venkovského kluka k uměníDrogerieMandlováSokol - sestry ValtrovyWaltrovkaTyfus v UmhoštiRomské rodinySvětová válkaVýroba adres Rod BubeníčkůBrigády (1945 - 1953)Zdravotnictví I.Zdravotnictví II.historie městaZÁMEČEKCECHY 2ZdravotnictvíMUDr. Rudolf ŠkeříkkoželužnaCechyKONEČNĚ MÍRPohnuté dnyAmerika IIIKoželužnaLetiště Ruzyně po válcePraha letiště 1.Ruzyně za válkyLetiště RuzyněSpolupergloviKlecan - FučíkOtec a syn ExnerovéO rybnícíchČin šílené odvahy podruhéKuratoriumSokolovna - Unhošť Josef Brousek - živnostníkJosef BrousekSvátek matekVzpomínky na vojnuPrvní světováFirma HIEKEPovzdechZačátky divadlaTři ŠidlíkovéTotální nasazení Divadlo v UnhoštiŠidlíkovéÚtěk r. 1938Noviny ze zářijových dní 19383x VánoceZámečnictví v roce 1890Kolem světaVzpomínky mojí tchyněDopis ŠrámkoviHostiviceÚderStbSlovní úlohamatkaPÉZETKYSeznam soukromých tisků Josefa Brouska.Morava - Kunoviceklášter HájekJosef BrousekL.Bradáč,J.Brousekknihařkou

MUDr. Rudolf Škeřík

Naděžda Stejskalová 15:40 0 komentářů

Nakladatel a tvůrce Symposionu

MUDr. Rudolf Škeřík
Osobnosti Unhoště, ptávám se žen dříve narozených: řekněte mi nějakou osobnost, která se  zde narodila žila nebo měla nějaký vztah k Unhošti. Někdy se mi zdá, že neví  co je osobnost. Tak hledám, pátrám a ejhle. Vzpomněla jsem na nakladatele Symposionu MUDr. Rudolfa Škeříka. Ten přeci bydlel na Nouzově kde měl vilu č.510.  Přítel Josefa Urbana ředitele Národního divadla z  Unhoště.
 František  Hrubín  píše o něm v Literárních listech Č.11.9.5.1968.
Zemřel nakladatel a tvůrce Symposionu.
Literární historie dá MUDr.  Rudolfu Škeříkovi místo, jaké mu právem náleží.. Byl  nakladatel , mecenáš, přítel básníků. A také jejich lékař. Mnohokrát jsme seděli v jeho zubařské ordinaci - po nemilosrdné tortuře nás pokaždé čekalo dlouhé posezení u vybraného vína. Ještě letos jsme ho potkávali na Národní třídě v antikvariátech, byl plný zájmu o všechno, co se děje v kultuře, znal nejmladší autory, ne jenom podle jejich jména ale i z jejich knížek a jeho osudech o nich byl bystrý, přesný. Co vzpomínek táhlo tou hlavou pod hustými bílými vlasy. Nutili jsme ho, jako on často nutíval Seiferta, aby si nic nenechával pro sebe a napsal o zajímavých lidech s   kterými se setkal, o své podivuhodné cestě  nakladatele,, na niž mladičký medik, zanícený pro krásnou knihu, došel k vysoké odbornosti osvíceného  vydavatele aniž přitom zanedbal lékařskou praxi. Vzpomeňte na jeho edici prokletých básníků, která inspirovala překladatele tvůrce, a  která  ovlivňovala  českou poezii třicátých let. Vzpomeňte na vzornou edici   poezie  Plejada. V níž vyšly také významné sbírky jako byla  Halasova Kohout, pláší,  smrt .  Jako  byl Seifertův Poštovní holub, Nezvalův Edison vzpomeňme na řadu objevů z moderní  světové literatury. A to všechno dokázal jeden člověk, bez nakladatelského aparátu, bez  redaktorů,. Jeden člověk z těch převzácných českých lidí, opravdu  tvořivých  jejich dílo je příkladné, leč neopakovatelné.
Rudolf Škeřík * 12.3.1896  + 2.5. 1968. Český lékař nakladatel, vykonával praxi zubního lékaře. Vydával edice Symposion (od roku 1921) překlady světových autorů, antická knihovna  (od roku 1924),Plejáda (součastná česká avantgarda od roku 1927, prokletí básníci(E.Villon aj.) ARS ) monografie od roku 1941 a Pestrá tvář světa, (překlady, cestopisy a erotiky od  roku 1946, v létech  1925 – 1940 vydával časopis Oznamovatel Symposia.
 
                                                                                                                            nsm 2013


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.