ČLÁNKY AUTORA
Dopis, který nebude nikdy odeslánVzpomínka na tradici VánocVánoce před rokem 1900, 1932, 1942.Rod Malých 2.Dělení na reálky Rody Malých.Léta předškolní a školníOkupace 1939-1945Němci 1936-1938.Rok 1939Generál František Patera (1906-1986)Energie a myJosef Brousek - Umělecké knihařstvíGenerál Gibiš r.1918Život r.1925 - 1938Pokračování vzpomínek 2VzpomínkyV nemocniciZ první světové války, generál Gibiš.Kariéra KSČ Být pamětníkem - 1935-1938.JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ. Psací stroj a počítačIng.Jiří PerglDopis z roku 1997Prachatice 1938 - UnhošťSENIOŘIVÝHAZOVJak se žilo za RakouskaJak se žilo za RakouskaVEDENÍPrvní světováVyřazené knihyŽivotopis mých rodičů.Setkání po 25 letech100 let školy v UnhoštiSokol po roce 1948SOKOLOVÉHostivice v roce 1944-45ROD SLÁNSKÝCHRevoluce 1945 UnhošťDůsledky válkyJak to bylo s NěmciRuzyně za válkyCesty venkovského kluka k uměníDrogerieMandlováSokol - sestry ValtrovyWaltrovkaTyfus v UmhoštiRomské rodinySvětová válkaVýroba adres Rod BubeníčkůBrigády (1945 - 1953)Zdravotnictví I.Zdravotnictví II.historie městaZÁMEČEKCECHY 2ZdravotnictvíMUDr. Rudolf ŠkeříkkoželužnaCechyKONEČNĚ MÍRPohnuté dnyAmerika IIIKoželužnaLetiště Ruzyně po válcePraha letiště 1.Ruzyně za válkyLetiště RuzyněSpolupergloviKlecan - FučíkOtec a syn ExnerovéO rybnícíchČin šílené odvahy podruhéKuratoriumSokolovna - Unhošť Josef Brousek - živnostníkJosef BrousekSvátek matekVzpomínky na vojnuPrvní světováFirma HIEKEPovzdechZačátky divadlaTři ŠidlíkovéTotální nasazení Divadlo v UnhoštiŠidlíkovéÚtěk r. 1938Noviny ze zářijových dní 19383x VánoceZámečnictví v roce 1890Kolem světaVzpomínky mojí tchyněDopis ŠrámkoviHostiviceÚderStbSlovní úlohamatkaPÉZETKYSeznam soukromých tisků Josefa Brouska.Morava - Kunoviceklášter HájekJosef BrousekL.Bradáč,J.Brousekknihařkou
DALŠÍ ČLÁNKY ZE STEJNÉHO OBDOBÍ
Bez časového vymezení
PovzdechZámečnictví v roce 1890Dopis Šrámkovi"Dobrý den"Hodová ...O naší rodině II

Kuratorium

Naděžda Stejskalová 12:32 0 komentářů

Pro nepamětníky „Kuratorium“ pro výchovu mládeže byla organizace založena ministrem školství protektorátní vlády, inspirované Hitlerjugen .

 
     Pamětník Jiří Pergl. Jak to bylo z kuratoriem.
      Pro nepamětníky „Kuratorium“ pro výchovu mládeže byla  organizace založena ministrem školství protektorátní vlády, inspirované  Hitlerjugen s úkolem převýchovat  československou mládež v  duchu loality k Velkoněmecké říši. Málokterá kolaborantská organizace byla tak nenáviděné jako tato.
       Odborová skupina  mládeže  - to byl v podstatě svým složením dorost obou sokolských jednot Sokola Hostivice a Litovice. Proto také z jedním z prostředků byla sportovní činnost. To ale sokol byl již rozpuštěn a my se kryli jako dorost hasičů nebo pod hlavičkou Osvětové besedy či  mládež  církve československé. V obci  vedle sokola pracoval i Orel. Dělnická tělovýchovná jednota a SK Hostivice. Orla postihl osud jako sokola, ale DTJ nebyl nikdy rozpuštěn. V tom se mýlí autor pulikace „100 let Sokola
Hostivice“ Když bylo nařízeno založení kuratoria  v Hostivici, měli se toho ujmout obě hostivické tělovýchovné organizace. Protože Vašek  měl blízko k funkcionářům  DTJ přišel s tím, že budeme  využívat kuratoria jako plastiku pro činnost naší skupiny.
        Málem to způsobilo rozkol mezi skupinou vedoucích. Část z nich naprosto odmítala na takové činnosti se podílet. Bylo jim to prostě přikázáno  jako rozhodnutí pražského vedení. Výhody z toho plynoucí  totiž přesahovaly místní měřítko. A tak s velkou nechutí jsem se stali „Kuratoriky“. Naše nechuť stále rostla,.Když jsme zjistili, že je naše snaha postupovat podle instrukcí a mládež skutečně ohlupovat podle not  odporného quislinga Moravce. Bylo nutno něco podniknout. Sehnali jsme staré skautské příručky, pro nadšené čtenáře od Foglarových „ Hochů od Bobří řeky“ Ostatně nebylo mi těžkého dát dohromady program, který by kluky zajmul, jediné co v něm nemělo místo, byli zmatené idee šíleného čalouníka a neméně zmatené jejich odvary  Moravcovy.  Ostatně zeptejte se  mnohých  hostivických šedesátníků, ( to už v roce 2015 není se koho zeptat.) Pamatuji  se  dobře na čtyři družiny a názvy po šelmách a  dravcích.  Obskurní spojení  odboje a kuratoria přineslo  možnost využívat  objekty zabrané kuratoriem, využívat jeho akcí ke krytí absence v práci ve i škole po získání okresního pověřence tyto možnosti dále  vzrostly – nikdy  však nepřinely plné uspokojení a neodstranily odpor proti činnosti doslova  vynucené okolnostmi a disciplynou.
1990                                                                                                                                                                                                                   Ing Jiří Pergl.                       
                                                                                                   
 


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.