Knížka z roku 1866

Naděžda Stejskalová

Našla jsem knížku. Kožený zpuchřelý hřbet a rohy, .potah papír. Hřbet je odlepený, dumám jak muže být stará, vrtá mi to hlavou? Nedá mi a otvírám. Rok 1866, zde je titulní list. Děje – národo – mluvopisný OBZOR ČESKOSLOVANSKÝ Částečně i VŠESLOVANSKÝ. Sestavil a vydal Jan Jodl Kralupský, Profesor, bývalý generální ředidel študia veškerého školství ve vojenské Hranici Slavonsko.Sremské, jakož i v okresu Šalkášů v království Uherském. V PRAZE 1866.

Našla jsem knížku. Kožený  zpuchřelý hřbet a rohy, .potah papír. Hřbet je odlepený, dumám jak muže být stará, vrtá mi to hlavou? Nedá mi a otvírám. Rok 1866, zde je titulní list.
Děje – národo – mluvopisný
OBZOR ČESKOSLOVANSKÝ
Částečně i
VŠESLOVANSKÝ.
Sestavil a vydal
Jan  Jodl  Kralupský,
Profesor, bývalý generální ředidel študia veškerého školství ve vojenské Hranici Slavonsko.Sremské,
jakož i v okresu Šalkášů v království  Uherském.
V  PRAZE 1866.
Nákladem vlastním.
 
Třetí stránka.
MILOVANÉMU NÁRODU SVÉMU.
Věnuje ve vší vroucnosti
Spisovatel.
 
Líbí se mi  předmluva z roku 1866, , čeština už velmi dobrá,  proto opisuji
 
P Ř E D M L U V A.
 
      Spisovatel považuje za svou  povinnost  předevšim  složiti  účet veškerému národu ze svého podniknutí, jimž  to  vystupuje před velectěné čtenářstvo vlastenecké. Uznávaje  již  dávno hluboce cítění nedostatek  národní  čítanky  Česko - slovenské, co do obsahu věcné , přemýšlel  po  dlouhý čas., jak by se nedostatku tomu odpomoci dalo.
    I ustanovil se konečně na tom, aby částečně dle sil svých o něco podobného se pokusil a jsa již stařec téměř  pětasedmdesátiletý                                                                                                                                                                                                                          drahé vlasti své, jížto vše,  čím se stal  děkovati má, vděčně se odměníl  a  skromnou památku po sobě potomstvu zanechal.
 
Sebral tedy vše, o čem soudil, že by obecenstvu vůbec i každému Čechoslovanu zvláště, nejpotřebnějším bylo, z výtečných spisovatelů  co k tomu účelů směřovati se zdálo.
 
.I snažil se ze spisů věhlasných a vzorných výtečníků našich vybírati jako včela z pestrých květů čistý med  a jej  do  jednoho oulu uložiti.  Naleznou  zde  tedy členářové  všechny záživné pochoutky, kterýchž nám uchystali mužové tito na slovo vzati, totiž: Nestor náš  Palacký, Hanka, Šafařík, Rieger. Malý, Tomek, Kříž, Jerbefa, Pluskal a jiní.
 
    Kojí se  tedy spisovatel tou sladkou naději, že laskavý  čtenář, osvěty milovný, s rozkoší a   dychtivostí zde  čítati  bude o slavných předcích svých z dávné starožitnosti, jejich spanilých  mravech,  obyčejích povaze a hrdinných skutcích, celý tehdejší svět udivením naplňujích dále o zavedení k nám božskou prozřetelností blahospasného  křesťanství na Slovensku, Moravě a v  Čechách apoštoli: Slovanskými Kirillem a Methodějem jakož i o překážkách nesmírných při tom se naskytujících : o slavném konání bohoslužby  národní v jazyku mateřském zvláště za  času sv. Prokopa, o sv. evangeliu  Demešském i osudech jeho přepodivných, o posvátném písmu Kirilliském  a Glagolském: o stavu veškerého Slovanstva nynějšího, jeho rozlehlých vlastech a bydlištích po Evropě: všech nářečích  slavného jazyka Slovanského, jeho odvětvích i nejskvělejších
spisech dřevnějších a novějších seznamuje se s národními zpěvy i modlitbou Páně ve všech těchto nářečích, konečně i z dějinami Čechoslovanů, paměti naši nejhodnotnějšími.
 
V Kralupech, na nový rok 1966