Hudba mého života s Doc. PhDr. Ivanem Měrkou

Jiří Bárta

Univerzitní klub seniorů společně s Charitním střediskem Gabriel v Ostravě – Zábřehu uspořádal 9. října 2012 setkání s jednou z nejvýraznějších osobností ostravského kulturního života, panem Doc. PhDr. Ivanem Měrkou na téma : Hudba mého života. Jako hosta si pozval známou hlasatelku a dlouholetou kolegyni z Ostravského rozhlasu paní Evu Mudrovou.

Moderátor besedy RNDr. Jiří Bárta přivítal mezi členy UKS další milé hosty, např. ředitele Charity Ostrava, pana Bc. Martina Pražáka. Poté blíže představil přítomným posluchačům. kteří  již dlouhodobě sledují hudební dění v Ostravě, navštěvují koncerty Janáčkovy filharmonie a hudebního festivalu Janáčkův máj či poslouchají hudební relace Ostravského rozhlasu, pana docenta Ivana Měrku výstižnými slovy, která nalezl při četbě knihy Karla Vůjtka pod názvem: Sonáta pro dvě ruce a jeden hlas aneb Ivana Měrky životaběh :
 „ Jen zřídkakdy obdaří hudební sudičky svého svěřence současně několika různorodými talenty, jak se s nimi shledáme v jedné osobě u violoncellisty, komorního a sólistického hráče, operního pěvce, muzikologa a publicisty dr. Ivana Měrky“ .
K nim pak přidal ještě jeden nesporný druh talentu, kterým byl pan docent obdařen, a to talent pedagogický. Zde zařadil svou osobní vzpomínku, kdy před 22 lety měl možnost tohoto velice uznávaného pedagoga osobně poznat. Setkal se s doc. I. Měrkou v dosti hektické, polistopadové době, v níž byl spontánním způsobem svými kolegy zvolen do náročné funkce ředitele tehdejší Ostravské konzervatoře.
J. Bárta dále dodává, že to byl také doc. Měrka, který ho v r. 1996 poctil svým pozváním na slavnostní otevření nové budovy, tentokráte již Janáčkovy konzervatoře, která by se, dle jeho názoru,  bez jeho příkladné obětavosti a houževnatosti v těžkém boji s ministerskou byrokracií nikdy nenarodila. Tuto významnou událost poté přiblížil  krásným vyznáním pana docenta, které u této příležitosti vepsal do  almanachu konzervatoře :
 „ Byl jsem vždy optimistou, i ve špinavé kaluži jsem nacházel odlesk krásného modrého nebe. S konzervatoří jsem prožil všechny její osudy od jejího založení, zůstal jsem jí věrný celou tu dobu, v ní jsem stále nacházel to krásné modré nebe v čistých, dosud zlobou nebo záludností nepopsaných srdcích mladých lidí, kterým jsem se snažil vštípit fanatický enthusiasmus s nesmírnou oddaností a pokorou k věčnému a lidskou duši povznášejícímu umění. Byl jsem optimistou i v těch počátcích nelehkého boje o naši novou budovu s pevnou vírou, že všechno dobře dopadne, jak to bývá v pohádkách a ve věcech spravedlivých. Zářící slunce zasvitlo nad dlouhou společnou cestou s konzervatoří a teď mohu říci, že to byla cesta krásná a smysluplná, vždyť jsem jí prošel ruku v ruce se svými přáteli.“
Docent Ivan Měrka byl v průběhu svého života poctěn mnoha cenami,  např.v  roce 2001 obdržel v Praze za své celoživotní umělecké dílo Evropskou cenu Gustava Mahlera, o dva roky později pak Cenu města Ostravy, kterou převzal na Nové radnici s rukou primátora města.
 Vyprávění Doc. Ivana Měrky bylo  velice zajímavé, bylo doplněno hudebními ukázkami z jeho operního zpěvu a violoncellové hry a rovněž i několika úryvky z výše zmíněné knihy, které citlivým způsobem přečetla  jeho rozhlasová kolegyně paní Eva Mudrová.
Toto úžasné setkání s oběma významými osobnostmi bylo všemi přítomnými posluchači odměněno spontánním potleskem.