Exekutoři dříve a nyní

František Polášek 12:13 1 komentář

Expanze exekutorského průmyslu

V dobách mého mládí jsem nikdy nešlyšel pojem exekutor. Určitě existovali státní exekutoři, ale žádná z mých známých rodin atp. nikdy exekucí nebyla postižená.

Až po Sametu nastala expanze exekucí. Dnes už to dosahuje v některých oblastech katastrofálních rozměrů. Hlavně chudší regiony bez průmyslu a možnosti zaměstnání jsou na tom špatně. Exekutor je zaměstnání jako každé jiné. Jen se změnila doba a s ní lidé, které zlákají půjčky, což dřív nebývalo. A aby se lidé stěhovali za prací málokoho napadne.

Problém je u seniorů, když jeden z nich zemře. Osamocený senior provoz bytu neutáhne a může se dostat do dluhové pasti. Dřív to také nebyl velký problém.

Dnešní televizní a podobné reklamy mnohé lidí zlákají ke skoku do dluhové pasti. Sleduji, že poslední dobou dopomáhají k exekucím domácností také jejich rodinní příslušníci, kteří nadělají půjčkya exekutor vybere bez pardonu byt těch u nichž dlužník bydlí. Také mně se to povedlo díky mému synáčkovi, který neplatil dluhy. Už bydlí na obecním úřadě, ale exekuci jsem musel zaplatit.

Tato záležitost asi také patří do veselého a důstojného stáří a moc se o ní nepíše. Pro některé lidi může být exekuce likvidační s nasměrováním do bydliště pod mostem. Není pravda, že kdo se slušně chová a nedělá dluhy nemůže být exekucí postižený. Pokud vás do toho uvrtá rodinný příslušník nebo spolubydlící atp. máte o radostné stáří postaráno. A že by byl klub veselých seniorů postižených exekucí o tom nevím.


Komentáře
Naďa Malá
Můj otec byl již v roce 1925 exekutorem, říkalo se berní vykonavatel a také byl soudní To byli lidé nejhůře placeni. Měli příkazy co s mí a co nesní. Nebyli to takový vlkodravci jako dnes.
26.10.2017 17:43:44