ČLÁNKY AUTORA
Dopis, který nebude nikdy odeslánVzpomínka na tradici VánocVánoce před rokem 1900, 1932, 1942.Rod Malých 2.Dělení na reálky Rody Malých.Léta předškolní a školníOkupace 1939-1945Němci 1936-1938.Rok 1939Generál František Patera (1906-1986)Energie a myJosef Brousek - Umělecké knihařstvíGenerál Gibiš r.1918Život r.1925 - 1938Pokračování vzpomínek 2VzpomínkyV nemocniciZ první světové války, generál Gibiš.Kariéra KSČ Být pamětníkem - 1935-1938.JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ. Psací stroj a počítačIng.Jiří PerglDopis z roku 1997Prachatice 1938 - UnhošťSENIOŘIVÝHAZOVJak se žilo za RakouskaJak se žilo za RakouskaVEDENÍPrvní světováVyřazené knihyŽivotopis mých rodičů.Setkání po 25 letech100 let školy v UnhoštiSokol po roce 1948SOKOLOVÉHostivice v roce 1944-45ROD SLÁNSKÝCHRevoluce 1945 UnhošťDůsledky válkyJak to bylo s NěmciRuzyně za válkyCesty venkovského kluka k uměníDrogerieMandlováSokol - sestry ValtrovyWaltrovkaTyfus v UmhoštiRomské rodinySvětová válkaVýroba adres Rod BubeníčkůBrigády (1945 - 1953)Zdravotnictví I.Zdravotnictví II.historie městaZÁMEČEKCECHY 2ZdravotnictvíMUDr. Rudolf ŠkeříkkoželužnaCechyKONEČNĚ MÍRPohnuté dnyAmerika IIIKoželužnaLetiště Ruzyně po válcePraha letiště 1.Ruzyně za válkyLetiště RuzyněSpolupergloviKlecan - FučíkOtec a syn ExnerovéO rybnícíchČin šílené odvahy podruhéKuratoriumSokolovna - Unhošť Josef Brousek - živnostníkJosef BrousekSvátek matekVzpomínky na vojnuPrvní světováFirma HIEKEPovzdechZačátky divadlaTři ŠidlíkovéTotální nasazení Divadlo v UnhoštiŠidlíkovéÚtěk r. 1938Noviny ze zářijových dní 19383x VánoceZámečnictví v roce 1890Kolem světaVzpomínky mojí tchyněDopis ŠrámkoviHostiviceÚderStbSlovní úlohamatkaPÉZETKYSeznam soukromých tisků Josefa Brouska.Morava - Kunoviceklášter HájekJosef BrousekL.Bradáč,J.Brousekknihařkou

Důsledky války

Naděžda Stejskalová 13:22 0 komentářů

V záplavě článků které se zabývají důsledky války

                                                                                                             Jiří Pergl

V záplavě článků které se zabývají důsledky války od Benešových dekretů až po požadavky sudetských  Němců, jsem našel jeden , který považuji za velmi výstižný. Autor v něm říká jak by se byl stavěl k Němců jejich vině na rozpoutání války až k odsunu. Výsledkem jeho úvah je podctivé zjištění, že kdyby byl účastníkem  těchto událostí, asi by byl souhlasil s odsunem a vším, co předcházelo i následovalo.

Zdá se mi  že konečně bylo řečeno něco podstatného. Těžko může posuzovat tehdejší atmosféru, pocity lidé a jejich chování někdo kdo to nezažil.. Jak může někdo soudit činy  lidí, kteří byli bezprostředními  obětmi nelidského režimu a měli to štěstí, že se vrátili.

Dodatek:
V knize autorů Klůny a Hrubého „Technika vojenství včera dnes a zítra“se uvádí:
 Do rukou fašistického Německa přešla výzbroj nejméně pro 40 divizí v hodnotě více než 25 miliard výrobní kapacita československého zbrojního průmyslu. Tím se  vyzbrojenost  nacistické armády zdvojnásobila… Nebylo to zdaleko vše. Německé válečné mašinerii sloužila nedobrovolně celá československá ekonomika, všechny pracovní síly v protektorátě, Němci vykradli celou zásobu strategických i jiných surovin, odvezli podstatnou část potravin, odvlekli většinu parních lokomotiv ČSD , které na rozdíl od strojů německých nezamrzaly protože byly napájeny parními injektory, zničiny většinu nákladních vagonů, ukradli kompletní letecký park jak dopravních letadel, tak i civilních s náhradními motory a díly. Zabránili vývoji ve všech odvětvích průmyslu, přerušili exportní vztahy, odvlekli do Německa české dělníky, internovali a usmrtili desítky českých občanů, sebrali dokonce i zvony z kostelů a kaplí. Kde berou tolik drzosti, že požadují náhradu. Kolikrát 25 miliard to representuje? Kolik je to přepočtěno na dnešní peníz? Nesmím zapomenout  na krádež kurzem koruny k marce – do 15.března 1939 to bylo na všech burzách 1  ä 7 po  patnástem březnu Němci stanovili na 1 : 10!  Litovali, že se jim nepodařilo uloupit zlato – nebýt Beneše byli by jim ho Angličané vydali!

Chtěli by náhradu – vystříleli jí na frontách!
 vvv


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.