Dopisy z Francie II. (1935)

Ivana Kolářová 10:28 1 komentář

Uchovávám po své matce, ing. arch. Haně Staškové (1920 - 2001) dopisy z jejích studií ve Francii z let 1935 - 1938, psané většinou jednou týdně domů do Bechyně u Tábora, kde žili její rodiče a sourozenci. 

Matka získala stipendium francouzské vlády a studovala v St.Germainu u Paříže v dívčím lyceu, kde také odmaturovala. V celkem 99 dopisech vylíčila svá studia až k maturitě, internátní život, dojmy z cizí země, francouzské reálie, cesty po Francii…

Pobyt ji ovlivnil na celý další život a vytvořil z ní obdivuhodně myslící, samostatnou bytost, stojící na vlastních nohách. Dal ji do života takovou výhodu, že - ač architektka - živila se později i překlady umělecky zaměřených děl (např. José Pijoan, Dějiny umění, řada kapitol z dílů 1,3,4 nebo Jean Laude, Umění černého světadílu).

Přála bych si, aby dopisy byly zachovány nejen v naší rodině, neboť se mi zdá, že mají smysl i v širším historickém kontextu. Po jejich přečtení si člověk uvědomí, jaký rozdíl je studovat v cizině nyní a tehdy, jak už jako mladá dívka dokázala komentovat své studium, francouzskou společnost, kulturu, cestovala, porovnávala s naší republikou. A jak milovala svoji rodinu, její vánoční a jiné rituály, po nichž se jí stýskalo. Já, moji sourozenci i naše děti jí vděčíme za mnohé, byla prostě báječná. Rozhodla jsem se poskytnout Národní kronice celou tuto korespondenci. Představte si zažloutlý papír a úhledné písmo patnáctileté slečny…
 
Ivana Kolářová

Dopisy z Francie (č.9 - 1935)
Dopisy z Francie (č.10 - 1935)
Dopisy z Francie (č.11 - 1935)
Dopisy z Francie (č.12 - 1935)
Dopisy z Francie (č.13 - 1935)
Dopisy z Francie (č.14 - 1935)
Dopisy z Francie (č.15 - 1935)
Dopisy z Francie (č.16 - 1935)

První část dopisů si můžete přečíst zde.

Faksimile


Komentáře
Ing. Klára Křížová
Moc Ti děkuji za poslání odkazu na SENSEN a hlavně za zpracování a uveřejnění babiččiných dopisů. Je to krása, jsem nadšená! Na babičku často vzpomínám a mám ji v paměti jako to nejhodnější stvoření na světě. Zároveň jako velice sečtělou, zajímavou a inteligentní ženu. Přesto mě překvapilo, jak vzdělaná, kultivovaná a inteligentní byla už v 15ti letech! Když srovnám s babičkou sama sebe v 15ti letech nebo současné 15tileté, připadá mi, že rozdíl je propastný. Ten dopis, který babička psala francouzsky, jsem dala přečíst mé kolegyni Helene, rodilé Francouzce. Říká, že babiččina francouzština je dokonalá. V tom srovnání 15tiletých mě uklidňuje můj jiný kolega, že my v současnosti nemáme ani možnost být tak inteligentní a vzdělaní, protože máme mozky „zaneřáděné” spoustou informací, které v době babiččiných dopisů prostě nebyly k dispozici. Jen ta všechna data o tom, jak se který přístroj, který běžně používáme, obsluhuje, všechny ty rychlé zprávy z celého světa, atd. No, nevím, jestli mě to omlouvá.
Ještě jednou moc díky za tento skvělý počin.
Klára

(ing.Klára Křížová, rozená Stašková, neteř paní Ivany Kolářové, která vložila do Národní kroniky dopisy své maminky psané z francouzského lycea)
17.3.2015 12:17:59