Dětství Přerov

František Polášek 11:40 0 komentářů

Aktivity v dětství

V Přerově jsem bydlel na okraji města v Želátovské ulici.

Naše, dnešním pojmem řečená aktivita byla velmi rozmanitá. Zásadně jsme byli skoro stále venku. 
Hrávali jsme tehdy běžné hry, špaček, kuličky, honěnou atd. Přes léto jsme byli stále u řeky Bečvy nabo na koupališti. Přes zimu jsme sáňkovali a bruslli na stadionu za 1Kč nebo na zamrzlé Bečvě.

Na okraji Přerova byly zemědělské usedlosti a mohli jsme sledovat a zůčastnit se akcí kolem zemědělství. Oralo se tehdy koňmi, mlátilo mlátičkami poháněnými parním strojem.

Na polích jsme po sklizni brambor opékali brambory, válčili řepnými skrojky a bramborami atd.
Na ulici a dál ve městě bylo spoustu různých řemeslníků, ke kterým jsme jako děti měly přístup. V domě byla stolárna, dělníci si při práci krásně zpívali, šéf byl hudebník atd.

Ke klempířovi, kováři, do radiopravny, do palírny, ke zvěrolékařovi atd. vstup volný. Nikdo nás jako zvědavce nevyhazoval když jsme nezavazeli v provozu.

Měli jsme možnost poznat hodně řemesel přímo na vlastní oči. Bylo to velmi bohaté a inspirativní poznání všehoho možného.
Chodili jsme na skládku kde Meopta Přerov vyvážela nepovedené optické výrobky, čočky hranoly atd.

Vyřezávalyijsme lodičky ze smrkové kůry z desek u stoláře. poštěli po vodě. Přes léto jsme chodili stále bosky i do školy. Tam jsme měli i náboženství, chodili jsme v neděli do kostela a Květnu k večeru na Májové pobožnosti.

Nevzpomínám si, že by byli mezi námi vandalové atp. Přestupky se řešily bez odkladu okamžitě, pokud to nešlo domluvou, tělesnými tresty i ve škole rákoskou. 

Byli jsme neustále v pohybu a vůbec jsme se nenudili. Také jsme chodily do Skauta, později do Pionýra. Cvičit do Sokola nebo jednoty. Různé kroužky provozoval Svazarm zadarmo. 

Samozřejmě že knihovna byla také naše zábava.

V neděli jsme chodili z kostela do přerovského muzea za 1Kč a mohli jsme si chodit bez průvodce kam jsme chtěli a jak dlouho chtěli. Nikdo se nebál že něco ukrademe nebo zničíme. 

Dětství bylo jedinečné a nádherné i když za války to bylo se stravováním špatné. Ale nebyl nikdo tlouštík nebo nemehlo. Kotrmelce atd. uměl každý.

Zase si libuji že jsem se dřív narodil a v dětsví získal mnoho vnějších podnětů, zdraví a komunikaci s ostatními dětmi. Všichni jsme se zdravili, hráli si spolu a měli jsme se rádi.


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.