ČLÁNKY AUTORA
Dopis, který nebude nikdy odeslánVzpomínka na tradici VánocVánoce před rokem 1900, 1932, 1942.Rod Malých 2.Dělení na reálky Rody Malých.Léta předškolní a školníOkupace 1939-1945Němci 1936-1938.Rok 1939Generál František Patera (1906-1986)Energie a myJosef Brousek - Umělecké knihařstvíGenerál Gibiš r.1918Život r.1925 - 1938Pokračování vzpomínek 2VzpomínkyV nemocniciZ první světové války, generál Gibiš.Kariéra KSČ Být pamětníkem - 1935-1938.JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ. Psací stroj a počítačIng.Jiří PerglDopis z roku 1997Prachatice 1938 - UnhošťSENIOŘIVÝHAZOVJak se žilo za RakouskaJak se žilo za RakouskaVEDENÍPrvní světováVyřazené knihyŽivotopis mých rodičů.Setkání po 25 letech100 let školy v UnhoštiSokol po roce 1948SOKOLOVÉHostivice v roce 1944-45ROD SLÁNSKÝCHRevoluce 1945 UnhošťDůsledky válkyJak to bylo s NěmciRuzyně za válkyCesty venkovského kluka k uměníDrogerieMandlováSokol - sestry ValtrovyWaltrovkaTyfus v UmhoštiRomské rodinySvětová válkaVýroba adres Rod BubeníčkůBrigády (1945 - 1953)Zdravotnictví I.Zdravotnictví II.historie městaZÁMEČEKCECHY 2ZdravotnictvíMUDr. Rudolf ŠkeříkkoželužnaCechyKONEČNĚ MÍRPohnuté dnyAmerika IIIKoželužnaLetiště Ruzyně po válcePraha letiště 1.Ruzyně za válkyLetiště RuzyněSpolupergloviKlecan - FučíkOtec a syn ExnerovéO rybnícíchČin šílené odvahy podruhéKuratoriumSokolovna - Unhošť Josef Brousek - živnostníkJosef BrousekSvátek matekVzpomínky na vojnuPrvní světováFirma HIEKEPovzdechZačátky divadlaTři ŠidlíkovéTotální nasazení Divadlo v UnhoštiŠidlíkovéÚtěk r. 1938Noviny ze zářijových dní 19383x VánoceZámečnictví v roce 1890Kolem světaVzpomínky mojí tchyněDopis ŠrámkoviHostiviceÚderStbSlovní úlohamatkaPÉZETKYSeznam soukromých tisků Josefa Brouska.Morava - Kunoviceklášter HájekJosef BrousekL.Bradáč,J.Brousekknihařkou
DALŠÍ ČLÁNKY ZE STEJNÉHO OBDOBÍ
Bez časového vymezení
KuratoriumPovzdechZámečnictví v roce 1890Dopis Šrámkovi"Dobrý den"Hodová ...

Čin šílené odvahy podruhé

Naděžda Stejskalová 12:38 0 komentářů

odboj - byli herci...Vašek Fráňa přinesl z Prahy myšlenku odbojové skupiny.

 
Patří před článek „ČIN ŠÍLENÉ ODVAHY.
Odboj - byli herci.
Vašek Fráňa přinesl z Prahy myšlenku odbojové skupiny. Ta pražská  skupina byli herci  a příznivci divadla E.F.Buriana. Vašek Fráňa byl zaměstnán v Pragovce. Jeho spolupracovník Jaroslav Rychlý měl  v souboru  divadla  d 41 holku Ninu Zvjaginu. Byl nadaný básník , zapadl  do souboru levě organizovaného a bral sebou Váška kterého prostření fascinovalo.
Emil František Burián neměl nic společného s Vlastou Buriánem. Byl synem tenoristy Emila Buriána  a otcem  dnešního  písničkáře Jana Buriána. Možná že znáš písničku „ten chlupatý kaktus, mám tak rád“ – to je od něj, (zpíval to takovým chraplákem). E.F.Burián byl velkým příznivcem Proletkultu – to byla před válkou organizace levicových kumštýřů, patřil k němu Vladislav Vančura, Vítěslav Nezval, František Halas, Ivan Olbracht, Jaroslav Seifert, S.K.Neumann, Jarmila Glazarová, Marie Majerová, Marie Pujmanová a řada architektů. Malíři Štyrský a Toyen (to byla baba  jmenovala se Čermínová), zkrátka z kultury kde kdo.
( Třeba Čapkové Karel a Josef ne.)Pak byla řada pravicových od agrárníků až k fašistům (Čep, Hostovský, Durych, Zavřel ), klerikálních (Zahradníček, Deml). Z tábora levicových utekli někteří  poprvé když se Komunistické partaje zmocnili, „karlinští kluci“, po druhé, když Stalin dal pobít půl ústředního výboru partaje a skoro celý generální štáb Rudé armády. Někteří se vrátili, mnozí byli k stáru otráveni politikou, jiní se stali otevřenými protivníku bolševiků. E.F.Burián v době o které píši byl v koncenntráku, ale jeho ansábl založil odbojovou skupinu a s tou se stýkal  Vašek Fráňa. (Otec Mirka u kterého se učil létat táta.) Poznámka bylo to jinak – původ byl v odbojových skupinách při evangelickém sboru na Smíchově ( Vojta Mencl) a ve skupině vydávající  časopis Přehledy (Miloš Hájek) která pak splynula pod název Předvoj. Více v článku  vedení.
                                                                                                                    Ing.Jiří Pergl


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.