Babeta šla do Prahy

Marie Jenčová 12:00 0 komentářů

Studovala v Praze Oděvní průmyslovou školu a přitom se svými spolužačkami zažívala i příjemná setkání, až lásky s vojáky. Nežli odešli do civilu.

Babeta šla do Prahy
Před nástupem do prvního ročníku průmyslové školy jela na chmelovou brigádu. Jako Marie. Vždycky ráda zpívala. Na chmelnici holky česaly šištičky jako divé. Plnily plán. A ona většinou stála na sedačce a zpívala. Holkám se to líbilo. Vyzpívala si přezdívku "Babeta".
Před maturitním plesem starších spolužaček pomáhaly s prodejem vstupenek Kde vzít tolik kluků na ples dívčí školy? Kým zaplnit celou Lucernu? Šly do kasáren v Dejvicích a měly štěstí. "Koupíme si všechny, ale sežeňte nám do kapely zpěvačku". Hned si vzpoměly - Babeta.
Zkouška dopadla dobře. Ples také. Každý čtvrtek se konala v kinosále kasáren tancovačka.
Vznikla nová přátelství, lásky. Hela Járu, Pepa Luďku, Maruška Luboše a Babeta Ivana.
Taky se jí líbil přezdívkou Elwis z kapely z Podbaby. Společné vycházky, výlety lodí po Vltavě za zpěv a občerstvení. Na objednávku od nějakého podniku, co neměl na rozhazování za známé celebrity. To je malý výčet společných zážitků.
Konec této vzpomínky je smutný. Kluky pustili do civilu o dva dny dříve, rozlučka se nekonala. Zmizeli z dívčího života. Hodně slziček máčelo v ten den internátní polštáře. Z lítosti, že na ně v euforii vidiny civilního žití zapoměli. A to se holkám nelíbilo.
I po čtyřicetipěti letech zůstaly vzpomínky. Ty holky - zachovalé důchodkyně, se stále scházejí.
Jinak jí neřeknou, než Babeta. Vznik přezdívky patří k jejich mládí. Parta kluků, vojáků příjemně zpestřila studentský život. Byli dobrá parta.


Komentáře
V blogu nejsou žádné komentáře.