Výchova mládeže za doby komunismu

Miroslav Daněk

V tomto článku se dozvíte něco o působení komunistické organizace na výchovu dětí a mládeže aneb jak vychovat řádného komunistického občana.

Příběh, který mi vyprávěl můj děda, prožilo nejedno dítě v 50. až 80. letech minulého století.

ČSSR měla za cíl vychovávat řádné komunistické občany. K tomuto účelu sloužily dětské organizace, pod záštitou KSČ- Komunistické strany Československa.

Proces výchovy malého komunisty začínal v první a končil ve druhé třídě základní školy. Organizace se jmenovala Jiskra, děti zde plnily dovednostní úkoly, a tím se připravovaly na vstup do Pionýra. Pionýrem se mládá Jiskra stala ve třetí tříde po složení pionýrského slibu. Pionýři byli vychovávání k vzhlížení k Sovětskému svazu. Byl kladen důraz na rozvoj prostřednictvým her a soutěží, které byly ideově a politicky motivovány. V 15. letech se plynule přecházelo do ČSM- Československého svazu mládeže, který se v roce 1968 rozpadl, poté byl obnoven a přejmenován na SSM- Socialistický svaz mládeže.

Můj děda prošel Jiskrou, Pionýrem a byl i členem ČSM. V SSM členství nikdy neobnovil, protože hlavním úkolem organizace bylo ovládnout vysoké a střední školy, znormalizovat stav na středních a vysokých školách, cenzurovat názory mladých studujících lidí a mnoho dalších věcí, se kterými můj děda nesouhlasil. Toto rozhodnutí se bohužel dědovi negativně odrazilo v následujících letech, a to ať už v zaměstnání, sportu, nebo v zájmových kroužcích, zkrátka členství v SSM bylo požadováno téměř všude.
Děda se přesto nenechal situací zlomit a stal se z něj tramp.

Miroslav Daněk
Gymnázium Brno-Bystrc