Bývávalo muzeum

Věra Ježková, PaedDr.,Ph.D.

Krátká vzpomínka na vycházku do Muzea hracích strojů a na Nový Svět v Praze.

V Praze na Hradčanském náměstí v Martinickém paláci bývalo Muzeum hracích strojů. Je to pár let, co jsme ho navštívili. Bylo úžasné. V příšeří mezi desítkami exponátů nás doslova pohltila atmosféra starých časů. Prohlédli jsme si orchestriony, polyfony, mechanická piana, harmonia, kolovrátky, flašinety, různé hrací skříňky a strojky, fonografy (včetně Edisonova) a gramofony, které vytvořili čeští i zahraniční mistři. Některé z nich nám mladá sympatická průvodkyně nechala zahrát. Z Martinického paláce, který patří k nejkrásnějším pozdně renesančním palácům Prahy, jsme pak sešli Kanovnickou uličkou na Nový Svět. Toto půvabné místo získalo své jméno proto, že původně nebylo součástí Hradčan, ale pouze jejich předměstím. Nový svět tvoří pět uliček: ulička stejnojmenná, dále uličky Černínská, Na Náspu, Kapucínská a ta, kterou jsme přišli.

Velice se nám líbila chaloupka se šindelovou střechou, jediný zachovalý roubený dům v historickém jádru Prahy. Má název U Raka – podle potoku Brusnice, který zde kdysi protékal (a dosud protéká, avšak v potrubí) a v němž se vyskytovalo množství raků. A protože jsem narozena ve znamení Raka, o to raději jsem se nechala u domečku vyfotografovat. Jak jsem se později dočetla, do domu U Raka umístil Jakub Arbes děj romaneta Zázračná Madona. Ve druhé polovině minulého století si jej společně koupili spisovatelé Arnošt Lustig a Ota Pavel.

Na Novém Světě žily i další významné osobnosti. Po svém příchodu do Prahy v roce 1600 krátce pobýval v domě U Zlatého noha Tycho de Brahe, než se přestěhoval do domu na Pohořelci. V domě U Zlatého hroznu žil hudební skladatel Rudolf Friml. Za jeho sestrou Zdenou, s níž se později oženil, sem docházel Karel Hašler. V domě U Zlaté hvězdy měl v šedesátých letech minulého století ateliér Milan Knížák. Na Novém Světě žili také např. režiséři Karel Kachyňa a Jindřich Polák, filmař a výtvarník Jan Švankmajer, malíř Jan Zrzavý, malíř a grafik Jiří Anderle.

Vycházku za starými časy jsme zakončili v restauraci U Zlaté Hrušky. Jídlo nebyla zrovna láce, ale rádi jsme si ho dopřáli, abychom nádherný zážitek emocionální umocnili zážitkem kulinářským. Škoda, že ten první si už nemůžeme zopakovat. Alespoň, že nám zůstalo z muzea několik fotografií. Jestli chcete, můžete se na ně podívat.